Oczar wirginijski – leczy rany i żylaki

Oczar wirginijski – leczy rany i żylaki

Anna Gardyniak

21 września 2018

Natura jest bardzo bogatym źródłem substancji, które leczą. Nie znamy wszystkich zalet związków zawartych w roślinach, ale badacze nie ustają w wysiłkach, aby poznać ich tajemnice.

Oczar wirginijski – leczy rany i żylaki

Krzew oczaru wirginijskiego osiąga wysokość nawet 10 metrów. Złocistożółte kępy liści pojawiają się na gałązkach zimą – między grudniem a lutym. Roślina pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej i została przywieziona do Europy w XVIII wieku jako roślina dekoracyjna.

Oczar wirginijski:

  • działa przeciwzapalnie,
  • przyspiesza gojenie ran,
  • zwęża (obkurcza) naczynia krwionośne,
  • działa przeciwutleniająco.

Warto go stosować w przypadku:

  • drobnych problemów ze skórą lub błoną śluzową,
  • zapaleń skóry lub błony śluzowej,
  • żylaków,
  • hemoroidów.

Skuteczność oczaru wirginijskiego jest udokumentowana naukowo w przypadku wszystkich tych dolegliwości. Wyciągi z tej rośliny są też wszechstronnie stosowane w kosmetyce naturalnej. Często oczar jest składnikiem kremów dla skóry wrażliwej, wód po goleniu i toników do twarzy, które mają łagodzić podrażnienia.

Co leczy w oczarze

Najważniejszymi składnikami oczaru wirginijskiego są:

  • olejek eteryczny,
  • garbniki,
  • proantocyjanidyny,
  • taniny,
  • flawonoidy.

W różnych częściach rośliny składniki te występują w innych proporcjach. Kora zawiera więcej garbników niż liście, dlatego jest w niej mniej flawonoidów i olejków eterycznych. Garbniki nadają naszym tkankom sprężystości, natomiast olejki eteryczne mają działanie przeciwzapalne. Proantocyjanidyny zwiększają podział komórek skóry (keratynocytów), dzięki czemu rany goją się szybciej.

Herbatki, kompresy, maści

Do celów medycznych wykorzystuje się zarówno liście, jak i korę oczaru wirginijskiego. Oczar może być stosowany w postaci herbaty, homeopatycznych czopków lub w formie gotowych preparatów. Zewnętrznie warto stosować kompresy, maści lub kąpiele. Można je przygotować samodzielnie z dostępnych suszonych ziół lub kupić gotową maść bądź nalewkę.

W profilaktyce antyzapalnej przy zastosowaniu zewnętrznym zaleca się kompresy, zawierające jedynie olejki eteryczne, natomiast żadnych garbników. Przy lekkich urazach i zapaleniach skórnych pomagają okłady z herbatki lub z nalewki.

Przy zastosowaniu zewnętrznym preparatów z oczarem nie występują żadne działania niepożądane. Natomiast duże dawki przyjmowane wewnętrznie mogą u podatnych osób powodować dolegliwości żołądkowe, a w rzadkich przypadkach nawet uszkodzenie wątroby.

Jak stosować oczar wirginijski

Nalewka, wysuszona kora i preparaty farmaceutyczne z oczaru wirginijskiego są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i w aptekach.

Jeśli chcesz samodzielnie zebrać zioła, liście oczaru zrywaj między czerwcem a wrześniem. Odcinaj również gałązki i obdzieraj z kory. Następnie zarówno liście, jak i korę susz w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu przechowuj je w szczelnie zamkniętej puszce.

Herbatka na choroby żył

1-2 łyżeczki wysuszonych, drobnych liści oczaru wirginijskiego zalej filiżanką (około 200 ml) wrzącej wody i odstaw na 10 minut. Pij jedną filiżankę dziennie takiej herbaty.

Nalewka na zapalenia

Garść liści oczaru wirginijskiego wrzuć do słoika i zalej wódką tak, aby wszystkie były zakryte. Zostaw je na 4 do 6 tygodni, a następnie odfiltruj zawartość do butelki z ciemnego szkła. Taka nalewka, rozcieńczona wodą, działa leczniczo przy zapaleniu śluzówki jamy ustnej.

Kąpiel na hemoroidy

Zaparz herbatę z czterech łyżeczek liści oczaru wirginijskiego i jednej filiżanki wody. Po odfiltrowaniu fusów wlej zawartość do miski i usiądź w niej. Zażywaj kąpieli codziennie przez 20 minut.

Więcej Artykułów