Śliwa tarnina – oczyszcza drogi moczowe, ochrania błony śluzowe w stanie zapalnym oraz dostarcza nowych sił

Śliwa tarnina – oczyszcza drogi moczowe, ochrania błony śluzowe w stanie zapalnym oraz dostarcza nowych sił

Beate Rossbach

21 września 2018

Śliwa tarnina (Prunus spinosa) to krzew z rodziny różowatych (rosaceae), który występuje w całej Europie na słonecznych obrzeżach lasów i pól. Roślina osiąga wysokość do 3 m, na końcach gałęzi posiada kolce i rozrasta się jak żywopłot. Na wiosnę na krzewie pojawiają się małe białe kwiaty, na długo przed wyrośnięciem matowo zielonych listków. Późną jesienią na roślinie pojawiają się granatowe jagody z dużymi pestkami, które można spożywać dopiero po pierwszych przymrozkach.

Śliwa tarnina – oczyszcza drogi moczowe, ochrania błony śluzowe w stanie zapalnym oraz dostarcza nowych sił

W medycynie stosuje się zarówno kwiaty, jak i jagody śliwy tarniny. Służą one do przygotowywania herbatek, eliksirów i preparatów do pielęgnacji skóry. Również liście nadają się do zaparzania w formie herbatki, jednak nie zawierają tyle korzystnych składników co kwiaty i jagody.

Najważniejsze składniki krzewu to:
  • flawonoidy
  • garbniki
  • witamina C
  • kwasy owocowe
  • amigdalina w pestkach

Flawonoidy zawarte w kwiatach, jak kwercetyna, kemferol i hyperosid, mają działanie moczopędne i lekko przeczyszczające. Kombinacja wszystkich składników działa pobudzająco na cały metabolizm. Do tej pory działanie to nie zostało jednak potwierdzone naukowo – informacje bazują na doświadczeniach medycyny naturalnej.

Śliwa tarnina działa:
  • moczopędnie
  • oczyszcza krew
  • obkurczająco
  • rozgrzewająco
  • pobudza apetyt
  • wzmacniająco

Owoce śliwy zawierają dużą ilość garbników, które obkurczają błony śluzowe. Efekt ten występuje, ponieważ garbniki łączą się z białkami (glikoproteinami) błony śluzowej, dzięki czemu powstaje nierozpuszczalny związek, który pokrywa błony niczym chroniący filtr. Dzięki temu tkanki w stanie zapalnym szybciej się goją, a jednocześnie powstaje bariera, która utrudnia drobnoustrojom, takim jak wirusy i bakterie, wtargnięcie do organizmu i rozpoczęcie procesu rozmnażania.

Śliwa tarnina pomogą w przypadku następujących dolegliwości:
  • zapalenie pęcherza
  • kamica
  • wyczerpanie ogólnoustrojowe
  • zaburzenia pracy jelit
  • przeziębienia
  • zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej

Medycyna ludowa od średniowiecza korzysta z leczniczych właściwości śliwy tarniny i stosuje ją do wzmacniania organizmu w przypadku przeziębień. Również w medycynie antropozoficznej krzew używany jest w okresie rekonwalescencji do wzmocnienia w przypadkach wyczerpania. Eliksir lub sok wyciśnięty ze śliwy tarniny stawia na nogi zarówno w przypadku wiosennego przesilenia, jak i po wyczerpującej chorobie.

Uwaga! Nie wolno rozgryzać pestek śliwy tarniny, ponieważ wtedy zawarta w nich amigdalina zostaje zamieniona przez enzymy zawarte w pestce w trujący cyjanowodór.

Zastosowanie śliwy tarniny

Kwiaty krzewu mogą państwo zbierać na wiosnę. Jagody warto zrywać dopiero po pierwszych przymrozkach.

Przepis na herbatkę ze śliwy tarniny

Należy zalać 1 łyżeczkę świeżych i wysuszonych kwiatów krzewu filiżanką wrzącej wody i odstawić na 5 min. do zaparzenia. Dla oczyszczenia nerek, dróg moczowych oraz krwi należy wypijać dziennie 1 filiżankę naparu

Eliksir ze śliwy tarniny przeciwko wiosennemu zmęczeniu

2 dłonie kwiatów krzewu należy pomieszać z 2 łyżkami miodu i zalać 500 ml wytrawnego białego wina. Zakręconą miksturę należy odstawić na tydzień w słonecznym miejscu, przy czym raz dziennie należy nią mocną potrząsnąć. Następnie należy odcedzić eliksir do ciemnej butelki i codziennie pić 50 ml dla pobudzenia sił.

Rozgrzewający poncz ze śliwy tarniny

1 litr mocnej czarnej herbaty należy podgrzać wraz z 1/4 litra soku lub eliksiru ze śliwy tarniny. Następnie należy dodać 2 łyżki soku z cytryny i 100 g miodu. Poncz należy pić w przypadku wystąpienia dreszczy lub gdy czujecie państwo, że nadchodzi przeziębienie.

Płukanka ze śliwy tarniny

1 łyżkę świeżych lub suszonych owoców śliwy tarniny należy zalać 1 filiżanką wrzącej wody i pozostawić na 10 min. do zaparzenia. Po odcedzeniu owoców wywar można stosować do płukania gardła w przypadku przeziębienia. Jamę ustną należy płukać kilka razy dziennie.

Słowa kluczowe:
zioła

Więcej Artykułów