Każde dziecko wie, jak wygląda stokrotka, ponieważ kwiaty spotkać można na każdej niemal łące. Te sięgające 15 cm rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae) już wiosną zaznaczają swoją obecność owalnymi liśćmi, które tuż nad ziemią tworzą rozety. Pomiędzy marcem a sierpniem pojawiają się na nich malutkie kwiatki – z zewnątrz białe płatki, a wewnątrz żółty środek. Stokrotki zwracają swoje główki w stronę słońca, a podczas deszczu i w nocy zamykają swoje kwiaty.
W medycynie zastosowanie znajdują kwiaty i liście stokrotki – wykonane z nich preparaty można aplikować wewnętrznie oraz zewnętrznie.
Najważniejsze składniki stokrotek to:
Saponina biogenina
Olejki eteryczne
Goryczka
Garbniki
Substancje żelujące
Flawonoidy
Z medycznego punktu widzenia najbardziej interesujące są saponina, olejki eteryczne oraz flawonoidy. Wspólnie odpowiadają za większość leczniczych właściwości stokrotki. Dzięki swojej goryczce kwiaty rośliny pobudzają apetyt, dlatego też są zdrowym dodatkiem do sałatek. Zebrane wiosną pąki zalane octem znane są pod nazwą „fałszywe kapary” i nie tylko wyśmienicie smakują jako dodatek do klopsów czy jajek, ale również wpływają pozytywnie na przemianę materii.
Tak działa stokrotka:
Pomaga odkrztuszać zalegającą wydzielinę
Oczyszcza krew
Wspomaga procesy przemiany materii
Wzmacnia organizm
Pomaga w leczeniu ran
Zabija zarazki
Pobudza apetyt
Oczyszcza skórę
Lecznicze właściwości stokrotki znali już medycy w średniowieczu, jednak obecnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej potencjału. To powinno się zmienić, ponieważ stokrotkę okrzyknięto leczniczą rośliną 2017 r. Homeopaci nie zapominają o stokrotkach: stosowane są one wewnętrznie, podobnie jak środek homeopatyczny arnika w skondensowanej formie globulek Bellis-perennis w leczeniu urazów i kontuzji.
Stokrotkę można stosować w:
Leczeniu uporczywego kaszlu
Walce ze zmęczeniem podczas przesilenia wiosennego
Leczeniu wysypki
Leczeniu stłuczeń
Walce z wyczerpaniem
W dosłownym tłumaczeniu Bellis perennis oznacza wiecznie piękna. Warto podkreślić, że stokrotka jest odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, może przetrwać ciężkie zimy oraz koszenie, może być również wykorzystywana jako środek przeciwdziałający zmęczeniu, osłabieniu związanym z tzw. syndromem wypalenia; wspomaga również organizm po porodzie.
Sok wyciskany z liści i kwiatów, podobnie jak tynktura ze stokrotek, może być wykorzystywany do kompresów lub nacierania, nakładany bezpośrednio na rany czy w miejscu uszkodzenia skóry.
Jakie działanie ma stokrotka Delikatne pąki, liście i kwiaty można zbierać podczas całego okresu kwitnienia. Gotowe preparaty i kosmetyki zawierające stokrotkę można nabyć w aptekach i drogeriach. Przepis na herbatkę ze stokrotki 1 łyżkę płatków stokrotki zalać w filiżance gorącą wodą i pozostawić na 10 min. W celu pobudzenia procesów przemiany materii, ogólnego wzmocnienia organizmu albo zwalczenia dokuczliwego kaszlu, należy pić 2 filiżanki herbatki dziennie. Oczyszczająca tynktura ze stokrotki Pełną garść kwiatów stokrotki należy włożyć do słoika i zalać je 70 ml wódki. Pozostawić na 4 tygodnie, podczas których warto raz dziennie dynamicznie potrząsać naczyniem. Po upływie wskazanego czasu przelać zawartość do ciemnej butelki. Nierozcieńczoną tynkturą należy przemywać skaleczoną skórę lub niewielkie rany. Maść ze stokrotek Do słoika z zakrętką włożyć garść kwiatów stokrotki i zalać je 50 ml oliwy z oliwek. Pozostawić na 2 tygodnie, po czym odlać olej i wymieszać go w miseczce umieszczonej w kąpieli wodnej z 5 g wosku pszczelego. Należy mieszać tak długo, aż powstanie jednolity krem, który ma trwałość ok. 6 miesięcy (umieszczony w pojemniku, np. po zużytym gotowym preparacie i przechowywany w lodówce). Maść jest dobrym środkiem leczniczym na urazy oraz bóle mięśniowe, jak również jako krem przeciwzmarszczkowy. |