Zespół naukowców z Boston University Medical School w Massachusetts/USA zbadał, w jaki sposób optymistyczne i pesymistyczne nastawienie podstawowe wpływa na długość życia. Optymiści żyją dłużej!
Do czasu opublikowania niedawno przez naukowców z Bostonu wyniki badań były niejednoznaczne. Pesymiści uważali, że bardziej dbają o swoje zdrowie, a więc stosują więcej środków zapobiegawczych. Z kolei optymiści wydawali się być mniej podatni na depresję i choroby układu krążenia. Ale teraz stało się to całkiem jasne: to optymiści mają największe szanse na dożycie 85 lat i więcej! Wyniki tego badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Nauk (PNAS).
W swojej analizie badacze wykorzystali dwie bazy danych, w których przez dziesiątki lat przechowywano historie chorób pielęgniarek i weterynarzy. Ponadto wykorzystano ankiety i testy, aby ustalić, czy badani byli bardziej optymistyczni, czy pesymistyczni. Na potrzeby analizy naukowcy podzielili kobiety na 4 grupy, a mężczyzn na 5 grup: od osób bardzo optymistycznych do bardzo pesymistycznych. Wynik był jednoznaczny: kobiety z grupy bardzo optymistycznej żyły o 15% dłużej niż te z grupy pesymistycznej. W przypadku mężczyzn różnica ta wynosiła 11%. Prawdopodobieństwo dożycia co najmniej 85 lat było o 50% wyższe u bardzo optymistycznych kobiet niż u pesymistycznych, a nawet o 70% wyższe u najbardziej optymistycznych mężczyzn!
Badacze postanowili więc znaleźć przyczynę związku między optymizmem a długowiecznością. Odkryli oni, że optymiści wyciągają wiele korzyści ze swojego podejścia, co zostało udowodnione w wielu badaniach.
Optymiści:
- Potrafią lepiej regulować swoje emocje.
- Szybciej dochodzą do siebie po sytuacjach stresowych.
- Mają większą kontrolę nad swoim zachowaniem.
- Są dobrze zintegrowani społecznie.
Podsumowując, naukowcy uważają, że optymizm jest częściowo uwarunkowany genetycznie, ale można go także wyćwiczyć.
Badacze zdefiniowali osobę optymistyczną jako kogoś, kto wierzy, że wszystko będzie dobrze i że w przyszłości czekają go dobre rzeczy. Ralph Schliewenz ze Stowarzyszenia Zawodowego Psychologów Niemieckich definiuje to następująco: „Optymiści mają poczucie, że mają wszystko pod kontrolą. Tego uczucia można się też nauczyć. Możesz wyznaczyć sobie osiągalne cele. Można ocenić własne możliwości, robić małe kroki, pozostać realistą. To jest sposób na optymizm”.