Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka może być bardzo nieprzyjemne. Dzięki odpowiedniej diecie możesz złagodzić dolegliwości, a nawet częściowo im zapobiegać. Food Inspector przedstawia poniżej najważniejsze wskazówki.
Żrące kwasy w Twoim żołądku są przydatne przy trawieniu pokarmów. W normalnych warunkach nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ ściana żołądka chroniona jest przez błonę śluzową. Jeśli jednak ta warstwa ochronna ulegnie uszkodzeniu, kwasy mogą zaatakować ścianę żołądka i wówczas dochodzi do zapalenia błony śluzowej żołądka.
- nagle występujące dolegliwości bólowe,
- wrażliwości na ucisk w okolicy żołądka,
- bóle pleców,
- brak apetytu,
- mdłości, wymioty,
- uczucie pełności, odbijanie.
Przyczyną może być przykładowo zatrucie pokarmowe, wywołane przez takie bakterie jak salmonella lub gronkowiec. Typowe dla ostrego zapalenia żołądka jest nasilanie się objawów po posiłku.
Zazwyczaj wystarczy 1 lub 2 dni delikatnej diety, by objawy złagodniały. W tym czasie koniecznie należy unikać wszelkich podrażniających substancji. Należą do nich zawierające kwasy produkty spożywcze, które mogą atakować ścianę żołądka, a także napoje i potrawy powodujące nasiloną produkcję kwasu żołądkowego. Są to przykładowo kawa oraz bardzo tłuste lub słodkie produkty spożywcze.
Jeśli schorzenie jest ostre i dokuczają Ci mdłości, prawdopodobnie nie masz apetytu. Zasadniczo nie ma w tym nic złego, ponieważ jedząc mniej, nie obciążasz dodatkowo błony śluzowej żołądka i wspomagasz ten sposób jej regenerację. Ważne jest jednak, aby wystarczająco dużo pić, zwłaszcza jeśli w wyniku częstych wymiotów utraciłeś dużo płynów. Gdy odzyskasz apetyt, możesz wdrożyć delikatną dietę.
- alkohol, kawa, czarna herbata,
- gazowana woda mineralna,
- napoje zawierające kwasy (gazowane napoje i coca-cola, bardzo kwaśne soki, np. pomarańczowy),
- bardzo zimne i bardzo gorące napoje.
Te napoje są dla Ciebie odpowiednie:
- niegazowana woda mineralna pozwoli uzupełnić ważne minerały, do których utraty doszło przykładowo w wyniku wymiotów,
- niesłodzone herbaty (np. rumiankowa, z melisy, z kwiatów chmielu, miętowa, z kwiatu malwy, z kopru włoskiego, kminkowa, rooibos, zielona herbata) działają przeciwzapalnie.
- tłuste mięso i wędliny,
- tłuste rodzaje sera,
- masło,
- ostre przyprawy,
- potrawy smażone i smażone w głębokim tłuszczu,
- owoce cytrusowe,
- cukier i słodycze,
- bardzo zimne i bardzo gorące dania.
- owsianka,
- ryż, ziemniaki,
- duszone warzywa,
- sucharki,
- chude produkty mleczne,
- owoce o niewielkiej zawartości kwasów (banany, melon, arbuz, morela).
W miarę możliwości postaraj się jak najszybciej wybrać do lekarza. Tego typu bóle brzucha zasadniczo mogą wystąpić także w przebiegu zawału. To właśnie dlatego tak wiele kobiet umiera na zawał. Myślą, że po prostu boli je brzuch i że to nic złego.
Zapalenie błony śluzowej żołądka może rozwijać się cicho i bezobjawowo, a pacjent nie zauważa przy tym żadnych problemów. Takie zapalenie żołądka często pozostaje nierozpoznane przez długi czas. W 80% przypadków przyczyną takiego stanu rzeczy jest infekcja, zazwyczaj wywołana przez bakterie Helicobacter pylori. Obecność tego patogenu lekarz może wykryć przy pomocy prostego testu oddechowego. Jeśli wynik będzie dodatni, nastąpi leczenie z wykorzystaniem antybiotyków.
Domowe metody mogą Ci pomóc szybko pozbyć się dolegliwości związanych z tym schorzeniem. Jedz kilka razy dziennie tarte jabłko lub ugotuj sobie owsiankę. Ugotuj 2 łyżki płatków owsianych w 250 ml wody z odrobiną soli, tak by płatki napęczniały. Takie pokarmy zawierają duże ilości rozpuszczalnego błonnika. Pęcznieją więc w żołądku i odkładają się niczym ochronny film na podrażnionej ścianie żołądka.
Sok z surowych ziemniaków to sprawdzony środek przy dolegliwościach żołądkowych. Także on zawiera błonnik rozpuszczalny, który chroni żołądek, a ponadto działa nieco niczym bufor dla zakwasu żołądkowego. Surowe i dokładnie obrane ziemniaki możesz ręcznie zetrzeć na tarce. Następnie połóż masę na ręczniku kuchennym i odciśnij sok. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby takie ziemniaki włożyć do sokowirówki i przerobić na sok jak każdy inny owoc czy warzywo.
Podczas obierania ziemniaków koniecznie zwróć uwagę na to, by usunąć wszelkie zielone miejsca, gdyż zawierają one toksyczny alkaloid o nazwie solanina. Przyrządzony własnoręcznie sok należy natychmiast spożyć. Jeśli przygotowywanie takiego soku jest dla Ciebie zbyt kłopotliwe, możesz go kupić w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością. Taki kupny sok z całą pewnością nie będzie zawierał solaniny, a przechowywany w lodówce będzie zdatny do spożycia nawet przez 2 tygodnie.
Zrezygnuj z alkoholu, nikotyny i gazowanych napojów. Błona śluzowa żołądka ulega podrażnieniu przez potrawy i napoje zbyt gorące, zbyt zimne, zbyt ostre i zbyt kwaśne. Preferuj więc żywność niskotłuszczową i pełnowartościową. Jeśli musisz jeść mięso, niech będzie ono chude. Zamiast ostrych przypraw używaj w kuchni świeżych ziół. Zapalenie żołądka może być spowodowane przez bakterie, dlatego podczas zakupów spożywczych zwracaj szczególną uwagę na to, aby podatne na zepsucie produkty, takie jak mięso czy ryba, nie miały przerwanego ciągu chłodniczego. Żadną przesadą nie jest zabieranie ze sobą na zakupy torby termoizolacyjnej. Zachowuj absolutną higienę w kuchni. Zawsze myj owoce i warzywa przed spożyciem, a po obróbce surowego mięsa czy ryby każdorazowo myj ręce. Unikaj stresu i jedz w spokoju swoje posiłki.
Jeśli żołądek długofalowo wytwarza zbyt dużo kwasu, może to uszkodzić jego błonę śluzową. Może to nastąpić przykładowo wtedy, gdy przyjmujesz często leki przeciwbólowe, takie jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen, albo też leki przeciwzapalne, jak np. kortyzon. Alternatywa: ból często spowodowany jest przez nadmierne napięcie ciała. Spróbuj się więc go pozbyć przy pomocy technik relaksacyjnych jak na przykład trening autogenny. Jeśli musisz przyjmować kortyzon: zmiana nawyków żywieniowych, wyrzucenie z diety jak największej ilości sprzyjających stanom zapalnym produktów spożywczych (jak np. czerwone mięso) i zastąpienie ich produktami spożywczymi o działaniu przeciwzapalnym (jak np. tłuste ryby morskie: łosoś, makrela, śledzie), olejami zawierającymi kwasy tłuszczowe omega-3 (olej lniany czy z zarodków pszennych itd.) oraz duża ilość czerwonych lub niebieskich owoców jagodowych (np. jagód) pomoże stłumić procesy zapalne w organizmie. Wówczas w porozumieniu z lekarzem można będzie obniżyć dawkę kortyzonu.