Już na sam dźwięk słowa „azotany” prawdopodobnie przebiega ci po plecach ostrzegawczy dreszcz.
Dieta
Azotany pochodzące z żywności mogą w organizmie przekształcać się w substancje rakotwórcze, takie jak azotyny lub nitrozoaminy i dlatego są uważane za szkodliwe. Jednak dietetycy z Uniwersytetu Hohenheim zalecają szerszy ogląd sytuacji. Jeśli spożywamy azotan wraz z witaminą C, nie powstają żadne substancje rakotwórcze.
„Pokarmy roślinne zawierają zazwyczaj wystarczającą ilość naturalnej witaminy C. Dlatego też ilość azotanów przyjmowanych z warzyw liściastych oblicza się zupełnie inaczej, niż z peklowanych produktów mięsnych, do których dodajemy azotany lub azotyny” – stwierdził dr Ralf Schweiggert, który uczestniczył w badaniu.
W Journal of Clinical Peridontology naukowcy opublikowali również opracowanie potwierdzające tę tezę. Okazało się, że sok roślinny bogaty w azotany pomógł w ciągu dwóch tygodni zwalczyć zapalenie dziąseł.
Co możemy zrobić? Nie ma więc powodu, aby unikać bogatych w azotany warzyw liściastych, takich jak rukola, szpinak czy burak ćwikłowy. Wręcz przeciwnie! Azotany w nich zawarte są ważnym składnikiem diety bogatej w substancje odżywcze. Z menu należy wykreślić tylko peklowane mięso.