Dlaczego osoby chorujące na cukrzycę miewają zaburzenia nastroju?

Dlaczego osoby chorujące na cukrzycę miewają zaburzenia nastroju?

mgr Joanna Kozub

27 grudnia 2020

Cukrzyca i depresja to najczęstsze problemy chorobowe na świecie. U osób z cukrzycą statystycznie częściej obserwuje się zaburzenia nastroju niż u osób zdrowych.

Dlaczego osoby chorujące na cukrzycę miewają zaburzenia nastroju?

Badania pokazują, że depresja dotyka 9% diabetyków, ale jednocześnie ponad 60% nie zostaje zdiagnozowanych pod kątem występowania depresji. Ryzyko problemów z depresją u osób z cukrzycą jest dwukrotnie wyższe niż u osób niechorujących na cukrzycę.

Zależność występowania jednocześnie depresji i cukrzycy jest złożona. Jednym dobrze zbadanym powiązaniem jest hiperkortyzolemia, czyli przewlekły wysoki poziomu kortyzolu tzw. hormonu stresu na skutek występowania depresji. Nadmiar kortyzolu nasila produkcję glukozy w wątrobie. A to prowadzi do powstania insulinooporności i stanu przedcukrzycowego. Nie zawsze od depresji zaczyna się cukrzyca. Znane są przypadki odwrotne, gdzie diabetyk w wyniku występowania cukrzycy typu 2 nabawił się depresji. Mechanizm ten jest związany ze stanami zapalnymi, które obserwowane są w depresji i dotyczą między innymi jelit. Przewlekłe zapalenie jelit prowadzi do zaburzeń w składzie mikroflory jelitowej, a mikroflora wpływa na układ nerwowy i może powodować wahania nastroju oraz stany depresyjne. Jak zabezpieczyć się przed współwystępowaniem depresji i cukrzycy? Oprócz stosowania standardowej kuracji farmakologicznej warto zadbać o styl życia obejmujący zastosowanie zdrowej diety, redukcję czynników stresujących oraz znalezienie czasu na odpoczynek. Probiotykoterapia wskazana jest zarówno w depresji, jak i cukrzycy, dlatego ważne jest włączenie jej do kuracji.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel