Zbity miąższ, gładka skórka czy zielononiebieskie zabarwienie – podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu warzyw.
Oczy szeroko otwarte przy zakupie warzyw!
Sprzedawane w supermarketach warzywa nie zawsze będą najlepszej jakości: giętkie ogórki utraciły już sporo wody. Wgniecenia na pomidorach szybko zmienią się w plamy pleśni. Mając wprawne oko, możesz podczas zakupu warzyw stwierdzić, czy są one świeże czy nie. Żelazna zasada brzmi: towar powinien być chrupiący, bez pęknięć czy wgnieceń. Równomierny kolor świadczy o tym, że warzywo będzie smaczne. Poniżej zostawiliśmy różne informacje na temat cech charakterystycznych, na które należy zwrócić uwagę w przypadku różnych rodzajów warzyw.
Zalecamy: w miarę możliwości najlepiej kupować warzywa na targowisku. Ze względu na krótkie trasy transportowe produkty pochodzące z twojego regionu zazwyczaj są świeże. Ponadto podczas bezpośredniej rozmowy ze sprzedawcą możesz poprosić o możliwość spróbowania danego warzywa i w ten sposób sprawdzić jego jakość i smak od razu na miejscu.
Pestycydy są trujące – taka jest w końcu zasada działania środków ochrony roślin. Ich resztki znajdujące się na warzywach mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Środki ochrony roślin podejrzewa się o wywoływanie nie tylko alergii, ale również choroby Parkinsona, Alzheimera i cukrzycy. Nawet dokładnie myjąc takie warzywa, trudno pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Dlatego aby się przed nimi chronić, należy przede wszystkim sięgać po warzywa w jakości bio. Nie ma przy tym znaczenia, jaki certyfikat jakości czy też logo one mają: chemiczne nawozy są w rolnictwie ekologicznym całkowicie zabronione!
Karczochy: Zwróć uwagę na ściśle przylegające, jasnozielone liście.
Bakłażan: Skórka powinna być błyszcząca, gładka i wykazywać równomierny kolor. Naciśnij ją lekko palcem – jeśli wgniecenie pozostanie, to bakłażan jest dojrzały.
Awokado: Tutaj również obowiązuje zasada mówiąca, że jeśli po naciśnięciu palcem na skórkę pozostaje wgniecenie, to owoc jest dojrzały. Twarde owoce można zawinąć przykładowo w papier gazetowy i odłożyć na 1–3 dni w temperaturze pokojowej – w tym czasie dojrzeją.
Kalafior: Świeży kalafior charakteryzuje się krótkimi i soczyście zielonymi liśćmi, a na białej części nie znajdują się żadne brązowe przebarwienia.
Brokuły: Różyczki powinny być niebieskawozielone i zamknięte. Jeśli pączki są otwarte lub wykazują żółte przebarwienia, brokuł jest nieświeży.
Pieczarki: Nie kupuj pieczarek, które mają plamy lub są miękkie w dotyku. Ich blaszki powinny być w miarę możliwości zamknięte, a kapelusze zbite.
Sałata lodowa: Tutaj znakiem dobrej jakości jest twarda i zamknięta główka. Najlepiej byłoby, gdyby taka sałata była zapakowana folię. W ten sposób chroni się ją przed wyparowywaniem wody.
Fasolka szparagowa: Świeżą fasolkę rozpoznasz po bardzo zbitej i chrupiącej konsystencji – gdy próbujesz ją wygiąć, łamie się.
Marchew: Lepiej nie kupować marchwi z pęknięciami lub zielonymi przebarwieniami.
Ziemniaki: Idealne ziemniaki są twarde, bez zielonych przebarwień czy pędów.
Czosnek: Główka powinna być twarda, bez przebarwień, a skórka pomiędzy poszczególnymi ząbkami powinna być różowa. Taki czosnek jest świeży.
Sałata: Jej liście powinny być chrupiące, nie przywiędłe ani nadgniłe.
Por: Podczas zakupu wybieraj przede wszystkim te o jak największej części białej i chrupiących liściach.
Papryka: Powinna być zbita i mieć błyszczącą skórkę.
Pasternak: Małe egzemplarze są nieco bardziej miękkie od tych dużych – nie musi być więc to oznaka dojrzałości.
Rzodkiewki: Jej liście nie powinny być zwiędłe. Idealne rzodkiewka jest chrupiąca i nie ma pęknięć.
Chrzan: O jego świeżości świadczy gładka skórka. Pamiętaj o tym, że chrzan o średnicy powyżej 5–7 cm charakteryzuje się „drewnianym” smakiem.
Kapusta: Oznaką jej świeżości są błyszczące chrupiące liście, mocno do siebie przylegające.
Rukola: Jej liście powinny być jasnozielone i chrupiące. Jeśli są natomiast opadnięte i zwiędłe, oznacza to, że rukola nie jest już zbyt świeża.
Ogórki sałatkowe: Jeśli mają żółte plamy, widać na nich wgniecenia lub dadzą się wyginać, nie są już świeże.
Brukiew: Nie powinny być na niej widoczne pęknięcia ani ślady po owadach. Ponadto mniejsze egzemplarze są łagodniejsze w smaku od dużych.
Pomidory: Powinny mieć intensywny czerwony kolor i lekko poddawać się przy dotyku. Jeśli nie są jeszcze dojrzałe, możesz położyć je na parapecie i poczekać.
Cukinia: Miąższ powinien być zbity, a skórka gładka i błyszcząca.
Cebula: Nie jedz cebuli, która jest poprzerastana lub miękka.
MOJA PORADA
Jeśli jakość warzyw nie jest doskonała, nie oznacza to od razu, że musisz zrezygnować z zakupu. Możesz odkroić wciąż nadające się do zjedzenia fragmenty ziemniaka czy marchwi i wykorzystać je do zupy. Kupując takie warzywa, zapytaj również czy możliwa jest obniżka ceny – nie otrzymujesz bowiem towaru świeżego.
Uwaga! Warzywa, na których znajduje się pleśń, należy w całości wyrzucić, gdyż grzyb ten najprawdopodobniej rozprzestrzenił się już w całym warzywie.