Jak niebezpieczne są fale telefonu komórkowego?

Dwójka moich dzieci nie spuszcza wzroku ze smartfona lub cały czas trzyma go przy uchu. Jak niebezpieczne jest właściwie jego promieniowanie?

Jak niebezpieczne są fale telefonu komórkowego?

PYTANIA CZYTELNIKÓW

Eksperci od lat starają się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy długotrwałe korzystanie z telefonii komórkowej podnosi ryzyko choroby nowotworowej, czy też jest niegroźne. Problemu tego nie udało się dotychczas wyjaśnić naukowo. Światowa Organizacja Zdrowia WHO wychodzi jednak z założenia, że z dotychczasowych badań wynika, iż korzystanie z komórek może być potencjalnie czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Zalecam zatem Twoim dzieciom kilka zmian w przyzwyczajeniach.

- Korzystanie z zestawu słuchawkowego. W takim wypadku źródło fal jest bardziej oddalone od głowy. Ich intensywność znacznie wtedy maleje.

- Nierozmawianie przez telefon przy słabym zasięgu. Im słabsze jest połączenie z najbliższą stacją bazową, tym większe jest promieniowanie i intensywność pola.

- Częstsze korzystanie z połączenia przez WLAN lub Bluetooth. Działanie fal elektromagnetycznych jest wówczas słabsze niż podczas telefonowania przez stację bazową.

- Korzystanie z telefonów komórkowych i smartfonów o niskiej wartości współczynnika SAR (swoiste tempo pochłaniania energii). Im jest on niższy, tym mniej fal generuje urządzenie. Niektóre telefony wraz z wartościami wyszczególniono na listach dostępnych w internecie. Informacja o współczynniku SAR powinna być również podana w instrukcji obsługi danego telefonu. Jeśli Twoje urządzenie oznaczono pieczęcią „Niebieskiego Anioła”, to jego współczynnik SAR jest niższy od 0,6 Watt/kg.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel