Eksperci od lat starają się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy długotrwałe korzystanie z telefonii komórkowej podnosi ryzyko choroby nowotworowej, czy też jest niegroźne. Problemu tego nie udało się dotychczas wyjaśnić naukowo. Światowa Organizacja Zdrowia WHO wychodzi jednak z założenia, że z dotychczasowych badań wynika, iż korzystanie z komórek może być potencjalnie czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Zalecam zatem Twoim dzieciom kilka zmian w przyzwyczajeniach.
- Korzystanie z zestawu słuchawkowego. W takim wypadku źródło fal jest bardziej oddalone od głowy. Ich intensywność znacznie wtedy maleje.
- Nierozmawianie przez telefon przy słabym zasięgu. Im słabsze jest połączenie z najbliższą stacją bazową, tym większe jest promieniowanie i intensywność pola.
- Częstsze korzystanie z połączenia przez WLAN lub Bluetooth. Działanie fal elektromagnetycznych jest wówczas słabsze niż podczas telefonowania przez stację bazową.
- Korzystanie z telefonów komórkowych i smartfonów o niskiej wartości współczynnika SAR (swoiste tempo pochłaniania energii). Im jest on niższy, tym mniej fal generuje urządzenie. Niektóre telefony wraz z wartościami wyszczególniono na listach dostępnych w internecie. Informacja o współczynniku SAR powinna być również podana w instrukcji obsługi danego telefonu. Jeśli Twoje urządzenie oznaczono pieczęcią „Niebieskiego Anioła”, to jego współczynnik SAR jest niższy od 0,6 Watt/kg.