Pacjenci z chorobami skóry, takimi jak neurodermitis czy łuszczyca, odnoszą korzyści z naświetlania promieniami UV: świąd i reakcja zapalna znacznie łagodnieją.
Efekt ten można zintensyfikować, biorąc przed naświetlaniem kąpiel w słonej wodzie. Taki wniosek płynie z raportu niemieckiego Instytutu Jakości i Efektywności Opieki Zdrowotnej (IQWiG). Pozytywna ocena opiera się przede wszystkim na wspólnym badaniu przeprowadzonym przez kasy chorych i uniwersytet w Monachium. W badaniu tym świąd, stan skóry i jakość snu uległy znacznej poprawie dzięki 10– 35 takim sesjom (każda po 15 minut). Połączenie kąpieli solnej i promieniowania UV nazywane jest balneofototerapią.
Beate Rossbach radzi: Balneofototerapia jest oferowana przez dermatologów. Można jednak kupić również mniejszą lampę UV do użytku domowego (w sklepie z artykułami medycznymi). Do kąpieli przed naświetlaniem odpowiednia będzie zwykła sól kuchenna lub np. sól z Morza Martwego. W przypadku neurodermitis stężenie soli powinno wynosić około 1–2 % (10 do 20 g na litr), w przypadku łuszczycy zalecane stężenie soli wynosi 5–20 % (50 do 200 g na litr).