Olej kokosowy na demencję i Alzheimera?

Olej kokosowy na demencję i Alzheimera?

Dr Markus Numberger

19 czerwca 2020

Pan Karol z Olsztyna pyta: „Z wideo autorstwa dra Leonarda Coldwella dowiedziałem się, że prawdziwy olej kokosowy pomaga na demencję i Alzheimera. Zapobiegawczo biorę codziennie rano i wieczorem trzy łyżki. Chciałbym zachować kondycję umysłu do końca życia. Czy Pana zdaniem olej kokosowy pomaga? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź!”.

Olej kokosowy na demencję i Alzheimera?

PYTANIA CZYTELNIKÓW

dr Markus Numberger odpowiada: Zwykle nasz mózg używa glukozy, by zapewnić sobie potrzebną energię. Istnieją jednak dwie teorie. Według pierwszej mózg chorych na Alzheimera nie jest w stanie prawidłowo metabolizować glukozy i należy zapewnić mu dodatkowe źródło energii (tak zwane ketony). Zwolennicy drugiej twierdzą, że gdyby przyzwyczaić mózg osoby chorej do wykorzystywania ketonów jako źródła energii, chorobę dałoby się wyleczyć. Nasz organizm produkuje ketony, na przykład podczas trawienia oleju kokosowego.

Sytuacja naukowe

Do dziś nie przeprowadzono żadnego badania, które jednoznacznie wskazywałoby na to, że olej kokosowy przeciwdziała chorobie Alzheimerowi lub wspiera jej leczenie. Nie istnieje również żadne badanie, które udowodniłoby, że jest odwrotnie.

Czy powinniśmy przyjmować olej kokosowy?

Chciałbym w tym miejscu udzielić dwóch odpowiedzi, które nie są poparte danymi naukowymi, a wynikają raczej z mojej intuicji biologa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo przyjmować olej kokosowy lub używać go do gotowania. Olej kokosowy składa się w 100% z tłuszczu i niczego więcej, więc na pewno nam nie zaszkodzi, ale podejrzewam, że również na nic nie pomoże.

Jeśli natomiast stosujemy go w ramach tak zwanej diety ketonowej, to znaczy przestawiamy cały nasz organizm, by korzystał z ketonów, a nie glukozy (co zwykle dzieje się tylko w przypadkach ekstremalnego głodu), to odradzałbym jego spożywanie. Takie przedsięwzięcie powinno moim zdaniem mieć miejsce tylko pod opieką lekarza, gdy taka dieta wydaje się uzasadniona medycznie z powodu poważnej choroby.

Więcej Artykułów