Psychoterapia ma sens nawet w podeszłym wieku

Psychoterapia ma sens nawet w podeszłym wieku

Beate Rossbach

8 stycznia 2019

   Wiele starszych osób cierpi na problemy psychiczne, a wśród osób po 65. roku życia odsetek sięga 25%. Niestety często ze względu na brak wiedzy na ten temat, nie korzystają z pomocy psychoterapeuty i boją się zaufać lekarzowi albo boją się, że są „nienormalni”. W poniższym artykule przeczytasz, jaka psychoterapia może pomóc, kiedy jest ona konieczna i co należy zrobić, by na niej skorzystać.

Psychoterapia ma sens nawet w podeszłym wieku

Stres i obciążenia emocjonalne

Starsze osoby są szczególnie narażone na stres i obciążenia emocjonalne. Z jednej strony mają do pokonania cały wiele przykrych doświadczeń. Nie chodzi tylko o utratę bliskich osób, ale także o utratę kondycji fizycznej i wszelkich zdolności, takich jak wzrok, słuch czy pamięć. A z drugiej musimy pamiętać, że wiek często niesie za sobą bardzo poważne choroby takie, jak zawał serca, czy rak i nawet jeśli pacjent pokonał chorobę, często musi również ją „przeżyć”. Dodatkowo, osobom starszym często brakuje celu, nowych wyzwań, czy obowiązków. Nic więc dziwnego, że na tak „żyznej glebie” wyrastają problemy psychiczne.

Najczęstsze choroby psychiczne w podeszłym wieku:

  • Depresje

  • Zaburzenia snu

  • Stany lękowe

  • Nadużywanie alkoholu i leków

  • Trudności z dostosowaniem się do zmieniającej się sytuacji życiowej

Fakt, że dolegliwości psychiczne można również skutecznie leczyć psychoterapią po 60. roku życia, wykazało już wiele badań.

Różnica między popytem a możliwościami

Niestety, w większości przypadków dolegliwości psychiczne u osób starszych pozostają nierozpoznane lub leczy się je nieprawidłowo. Na przykład badanie ambulatoryjnego leczenia psychoterapeutycznego osób starszych wykazało, że tylko 5% pacjentów u prywatnych psychoterapeutów miało więcej niż 60 lat, a przecież ta grupa wiekowa stanowi prawie jedną czwartą całej populacji! Często ma to dramatyczne konsekwencje, ponieważ dla seniorów z takimi problemami nierzadko śmierć wydaje się jedynym wyjściem. W Polsce według statystyk wskaźnik samobójstw wśród osób w wieku 65-75 wynosi około 19-20 (przy średnim wskaźniku dla całej populacji samobójców w Polsce 15,6). Można temu zapobiec, jeśli chory otrzyma pomoc psychoterapeuty w odpowiednim czasie.

Zaakceptuj pomoc, gdy coś cię dręczy

Nie zasłaniaj się wstydem i zaufaj lekarzowi, jeśli jesteś w potrzebie. Lekarz zna adresy miejscowych psychoterapeutów, którzy mogą ci pomóc i w razie potrzeby wystawi ci skierowanie.

Terapeuta musi:

  • mieć prawo do wykonywania zawodu,

  • mieć podpisaną umowę z NFZ,

  • stosować metodę, której skuteczność została udowodniona naukowo i jest dopuszczona do użytku.

Najlepiej zaraz przed pierwszą sesją wyjaśnij, czy terapeuta, którego wybraliśmy, może rozliczyć się z NFZ.

Wybierz odpowiedniego terapeutę

Skuteczność psychoterapii została udowodniona naukowo. Od choroby i okoliczności osobistych zależy, która forma leczenia jest najskuteczniejsza. Jeszcze ważniejsza niż terapia jest twoja osobista relacja z terapeutą. Po prostu musi być między wami chemia. Jeśli w trakcie ich trwania zauważysz, że nie dogadujesz się z terapeutą, masz prawo go zmienić bez podania przyczyny. Rozpocznij właściwą terapię tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że znalazłeś odpowiedniego lekarza.Niestety, często pacjenci muszą czekać miesiącami, a czasem nawet do roku, na miejsce u terapeuty. Dzieje się tak dlatego, że niewielu psychoterapeutów współpracuje z NFZ.

Metody leczenia:

Psychoterapia analityczna

Klasyczna psychoanaliza polega na tym, że pacjent leży na kozetce i luźno opowiada o tym, co go dręczy. Stopniowo podczas terapii „wychodzą” głęboko skrywane problemy, czasem nawet mające korzenie w dzieciństwie. Taka forma terapii nie nadaje się do radzenia sobie z najpoważniejszymi problemami.

Psychoterapia neurolingwistyczna

W tym wypadku pacjent siedzi na przeciwko psychoterapeuty. Rozmowa dotyczy przede wszystkim poważnych problemów i jest raczej ukierunkowana na rozwiązanie. Ta terapia jest odpowiednia dla wszystkich chorób psychicznych.

Psychoterapia behawioralna

Terapeuta odkrywa nieprawidłowe wzorce behawioralne i opracowuje z pacjentem nowe strategie behawiorystyczne. Ta metoda jest szczególnie korzystna w przypadku zaburzeń lękowych i zaburzeń snu.

Terapia grupowa

Pacjenci siedzą w grupie z terapeutą wyspecjalizowanym w metodach neurolingwistycznych. Każdy mówi o dręczącym go problemie. Pacjenci rozmawiają również ze sobą nawzajem. Terapia grupowa jest szczególnie skuteczna przy problemach interpersonalnych.

Słowa kluczowe:
Psychoterapiasenior

Więcej Artykułów