Stresujesz się od małego? Twój mózg szybciej dojrzał

Stresujesz się od małego? Twój mózg szybciej dojrzał

Anna Gardyniak

16 września 2018

Naukowcy z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen w Holandii ustalili, że u osób, które do ukończenia 5. roku życia wychowywały się w stresujących okolicznościach, specyficzne obszary mózgu – kora przedczołowa i ciało migdałowate – dojrzewają w okresie adolescencji szybciej, niż u osób, które we wczesnym dzieciństwie nie były zmuszone do radzenia sobie z tego typu sytuacjami.

Stresujesz się od małego? Twój mózg szybciej dojrzał

Z kolei u osób, które ze wzmożonym stresem zetknęły się dopiero w wieku nastoletnim (14-17 lat) mózg, a zwłaszcza hipokamp i kora przedczołowa, dojrzewają wolniej.

Zgodnie z teorią biologii ewolucyjnej szybsze dojrzewanie połączeń nerwowych na skutek doświadczania wczesnodziecięcego stresu jest procesem naturalnym, służącym przetrwaniu w trudnych warunkach środowiskowych. Niestety szybsze dojrzewanie struktur mózgowych powoduje usztywnienie wzorców reagowania, przez co człowiek staje się na co dzień mniej elastyczny. Zdaniem specjalistów stres zwiększa też ryzyko rozwoju cech charakterystycznych dla osobowości antyspołecznej.

W badaniu (Nijmeegse Longitudinale Studie), które rozpoczęło się w 1998 roku, uczestniczyło początkowo 129 rocznych maluchów i ich rodzice. Przez prawie 20 lat naukowcy obserwowali zachodzące pomiędzy nimi interakcje. Śledzili również kontakty małych badanych z przyjaciółmi, kolegami z klasy i innymi rówieśnikami. Do badania mózgu wykorzystywali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego.

Oprac. PAP/AG

 

Słowa kluczowe:
mózgstres

Więcej Artykułów