Psychodietetyka jest ważniejsza niż zbilansowana dieta?

Psychodietetyka jest ważniejsza niż zbilansowana dieta?

mgr Joanna Kozub

6 lutego 2019
Psychodietetyka jest ważniejsza niż zbilansowana dieta?

Psychodietetyka to gałąź dietetyki zajmująca się badaniem kontroli ośrodka sytości przez czynniki psychologiczne. Obecnie bardzo rozwijająca się. Jeszcze parę lat temu na uczelniach wyższych występowała tylko dietetyka jako kierunek, a teraz na rynku są już dostępne konsultacje stricte z psychodietetykami. Czy psychodietetyka jest ważniejsza od samej diety stosowanej podczas kuracji? Okazuje się, że tak. Bez wsparcia motywacyjnego, pacjent często bardzo szybko zarzuca dietę i się poddaje. Sam idealnie przygotowany jadłospis nie zadziała.

Dzięki psychodietetyce dowiadujemy się, skąd biorą się istniejące negatywne nawyki żywieniowe i możemy je oczywiście zmienić. Pacjent otrzymujący tylko pomoc tzw. żywieniową czuje się skołowany ilością informacji, boi się czy podoła nowej diecie, próbuje kilkakrotnie i często rezygnuje. Wsparcie psychodietetyczne polega na zlokalizowaniu w czym pacjent ma problem i po prostu zajęcie się nim. Bez odpowiedniego podejścia i materiałów psychologicznych stosowanych w trakcie kuracji zaplanowany efekt może nie wystąpić po prostu.

Pacjent powinien wiedzieć na przykład dlaczego sięga wieczorami po czekoladki – najczęściej przyczyna nie dotyczy braku słodyczy w diecie, a zwiększenia swojej pewności siebie, dogodzenia sobie po ciężkim dniu albo mimowolne i nieświadome jedzenie. Specjalista powinien to pomóc zlokalizować i zastosować odpowiednią metodykę, aby dany nawyk zastąpić tym zdrowym.

Motywacja pacjenta podczas kuracji jest kluczowa, daje mu pewność, że zaplanowany cel zostanie osiągnięty, pacjent jest pozytywnie nastawiony i współpraca przebiega lepiej. W cukrzycy pacjent wymaga specjalistycznego podejścia również w zakresie właśnie psychodietetyki. Jeśli masz problem z utrzymaniem diety – zgłoś się do psychodietetyka.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel