Psychodietetyka to gałąź dietetyki zajmująca się badaniem kontroli ośrodka sytości przez czynniki psychologiczne. Obecnie bardzo rozwijająca się. Jeszcze parę lat temu na uczelniach wyższych występowała tylko dietetyka jako kierunek, a teraz na rynku są już dostępne konsultacje stricte z psychodietetykami. Czy psychodietetyka jest ważniejsza od samej diety stosowanej podczas kuracji? Okazuje się, że tak. Bez wsparcia motywacyjnego, pacjent często bardzo szybko zarzuca dietę i się poddaje. Sam idealnie przygotowany jadłospis nie zadziała.
Dzięki psychodietetyce dowiadujemy się, skąd biorą się istniejące negatywne nawyki żywieniowe i możemy je oczywiście zmienić. Pacjent otrzymujący tylko pomoc tzw. żywieniową czuje się skołowany ilością informacji, boi się czy podoła nowej diecie, próbuje kilkakrotnie i często rezygnuje. Wsparcie psychodietetyczne polega na zlokalizowaniu w czym pacjent ma problem i po prostu zajęcie się nim. Bez odpowiedniego podejścia i materiałów psychologicznych stosowanych w trakcie kuracji zaplanowany efekt może nie wystąpić po prostu.
Pacjent powinien wiedzieć na przykład dlaczego sięga wieczorami po czekoladki – najczęściej przyczyna nie dotyczy braku słodyczy w diecie, a zwiększenia swojej pewności siebie, dogodzenia sobie po ciężkim dniu albo mimowolne i nieświadome jedzenie. Specjalista powinien to pomóc zlokalizować i zastosować odpowiednią metodykę, aby dany nawyk zastąpić tym zdrowym.
Motywacja pacjenta podczas kuracji jest kluczowa, daje mu pewność, że zaplanowany cel zostanie osiągnięty, pacjent jest pozytywnie nastawiony i współpraca przebiega lepiej. W cukrzycy pacjent wymaga specjalistycznego podejścia również w zakresie właśnie psychodietetyki. Jeśli masz problem z utrzymaniem diety – zgłoś się do psychodietetyka.