Gdy temperatury na zewnątrz wzrastają, szczególne znaczenie ma przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Intensywniej się wówczas pocimy, znacznie tracąc w ten sposób wodę i minerały. Pamiętajmy więc, by w gorące dni wypijać 2–3 litry wody mineralnej dziennie – najlepiej zawierającej dużo minerałów.
Woda mineralna powstaje wtedy, gdy deszczówka wsiąka w głębokie warstwy ziemi. Później każde takie źródło cechuje się specyficznymi cechami. Dzieje się tak dzięki obecności różnych warstw kamieni, przez które woda musi przepłynąć. Woda nasyca się wówczas w magnez i inne substancje. W Niemczech istnieje ponad 500 różnych rodzajów wód mineralnych. Zawarte w nich minerały sprawiają, że staje się ona cennym produktem spożywczym. Inaczej niż w przypadku owoców i warzyw, są one już rozpuszczone, dzięki czemu szybko i łatwo mogą zostać przyswojone przez organizm.
Magnez, wapń i sód to najważniejsze minerały zawarte w wodzie mineralnej. Wiele pisałem już na temat ich znaczenia dla naszego zdrowia. Magnez jest istotny z punktu widzenia mięśni i kości. Gdy woda zawiera powyżej 50 mg magnezu w litrze, można ją określać jako „zawierającą magnez”. Wapń wzmacnia kości i zęby. Woda jest określana jako „zawierająca magnez” wtedy, gdy zawiera powyżej 150 mg tego pierwiastka w litrze. Sód jest istotny z punktu widzenia gospodarki wodnej. Woda jest określana jako „o zawartości sodu”, gdy jego stężenie wynosi powyżej 200 mg na litr.
Wodę mineralną możesz wykorzystać również do gotowania, pieczenia czy smażenia. Zawarty w niej dwutlenek węgla sprawi, że twoje ciasto będzie niezwykle puszyste. Poza tym: gotowane w wodzie mineralnej warzywa nie tracą tak bardzo swojego koloru.
Przy jej zakupie warto wiedzieć, że butelki szklane lepiej nadają się do dłuższego przechowywania wody niż butelki plastikowe. Dlaczego? Po upływie około 6 miesięcy z plastikowych butelek do wody zaczyna wydzielać się aldehyd octowy. Ale spokojnie: niewielkie ilości tej substancji nie są trujące. Zmienia to jednak nieco smak wody na nietypowo słodko-owocowy, co oczywiście nie każdemu odpowiada. Kolejna wada: plastik nigdy nie jest stuprocentowo szczelny, dlatego dwutlenek węgla zawsze szybciej ucieknie z butelki plastikowej niż ze szklanej. Przepisy wymagają, by na każdej butelce z wodą podana była data przydatności do spożycia, są to co najmniej 2 lata. Zasadniczo jednak przydatność wody w szczelnej butelce jest nieograniczona.
Jeśli jednak już otworzysz butelkę wody mineralnej, wypij jej zawartość w ciągu 1–2 dni. Po otwarciu mogą bowiem do niej trafić mikroorganizmy i się tam namnażać. Otwartą butelkę przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Możesz zwiększyć zawartość minerałów w swojej wodzie mineralnej, dodając do niej sok jabłkowy. Dodaj do 3 części wody 1 część naturalnie mętnego soku.
Niektóre wody mineralne są relatywnie ubogie w minerały. Zawsze czytaj etykiety takich wód. W zależności od regionu woda z kranu może być tak samo zasobna w minerały, jak woda butelkowana. Informacje na temat zawartości minerałów uzyskasz od swojego dostawcy wody. Ponieważ woda w kranach jest regularnie kontrolowana przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by również po nią sięgać od czasu do czasu.