Sport. Twoja aktywność ogranicza się do weekendów? To nie problem!

Sport. Twoja aktywność ogranicza się do weekendów? To nie problem!

dr Ulrich Fricke

18 września 2018

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca 150 minut aktywności fizycznej w ciągu tygodnia, podzielonej w miarę możliwości na 4-5 treningów. Jednak dla wielu osób jest to ze względów czasowych nie do wykonania. Na szczęście badania w tym zakresie pokazały, że i dla tych mniej wytrwałych jest szansa na pozytywne efekty dla zdrowia.

Sport. Twoja aktywność ogranicza się do weekendów? To nie problem!

Jesteś w stanie uprawiać sport jedynie w weekendy? Również w ten sposób chronisz się np. przed chorobami serca i rakiem. Dowiodły tego badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Leicester (Anglia), o których informowało amerykańskie czasopismo lekarskie JAMA International Medicine w styczniu 2017 roku. 63 591 dorosłych zostało zapytanych o swoją aktywność fizyczną. Ryzyko śmierci u osób stosujących się do zaleceń WHO było o 35% mniejsze niż u równolatków nieuprawiających żadnego sportu. Ale nawet w przypadku badanych, którzy przyznali się do aktywności fizycznej wyłącznie w weekendy, ryzyko śmierci było o 30% mniejsze.

Co warto zrobić: Jeśli brakuje Ci czasu w ciągu tygodnia, powinieneś przynajmniej w weekend zaplanować 2-3 godziny ruchu. I nie chodzi tylko o dziedziny sportu wyciskające pot jak jogging, jazda na rowerze itp. Długie spacery i wędrówki są równie skuteczne.

Słowa kluczowe:
sport

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów