Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca 150 minut aktywności fizycznej w ciągu tygodnia, podzielonej w miarę możliwości na 4-5 treningów. Jednak dla wielu osób jest to ze względów czasowych nie do wykonania. Na szczęście badania w tym zakresie pokazały, że i dla tych mniej wytrwałych jest szansa na pozytywne efekty dla zdrowia.
Jesteś w stanie uprawiać sport jedynie w weekendy? Również w ten sposób chronisz się np. przed chorobami serca i rakiem. Dowiodły tego badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Leicester (Anglia), o których informowało amerykańskie czasopismo lekarskie JAMA International Medicine w styczniu 2017 roku. 63 591 dorosłych zostało zapytanych o swoją aktywność fizyczną. Ryzyko śmierci u osób stosujących się do zaleceń WHO było o 35% mniejsze niż u równolatków nieuprawiających żadnego sportu. Ale nawet w przypadku badanych, którzy przyznali się do aktywności fizycznej wyłącznie w weekendy, ryzyko śmierci było o 30% mniejsze.
Co warto zrobić: Jeśli brakuje Ci czasu w ciągu tygodnia, powinieneś przynajmniej w weekend zaplanować 2-3 godziny ruchu. I nie chodzi tylko o dziedziny sportu wyciskające pot jak jogging, jazda na rowerze itp. Długie spacery i wędrówki są równie skuteczne.