Zmysł powonienia jest pod każdym względem fascynujący. Ma wpływ nawet na nasze samopoczucie. Gdy czujesz, że coś cuchnie, reagujesz obrzydzeniem, odrazą, odrzuceniem tego wrażenia. Przyjemne zapachy natomiast wzbudzają radość i odprężenie. Takie reakcje organizmu wykorzystuje aromaterapia, będąca jedną z metod łagodzenia bólu pleców.
Aromaterapia przez długi czas traktowana była na równi z ezoteryką oraz terapią mającą na celu uzyskanie dobrego samopoczucia, bez szczególnego działania. Tak jednak nie jest. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły jej skuteczność. Aromaterapia nie jest niczym nowym. Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali olejki zapachowe, zarówno do balsamowania mumii, jak i w celach kosmetycznych, do masażu oraz w ogólnie rozumianych celach zdrowotnych. Dziś aromaterapia jest jedną z alternatywnych form terapii, mającą na celu rozwiązywanie problemów fizycznych i psychicznych.
Jak to działa? Do akcji wkraczają olejki eteryczne. W ścisłym znaczeniu tego słowa, nie są to właściwie oleje (takie, jak na przykład olej sałatkowy). Olejki eteryczne raczej są płynnymi składnikami pachnących roślin. Nie mają zatem nic wspólnego z olejem w sałatce. Szybko się ulatniają i bardzo dobrze rozpuszczają w wysokoprocentowym alkoholu.
Gdzie kupić olejki eteryczne? Olejki eteryczne są dostępne w aptekach czy sklepach z kosmetykami naturalnymi. Pamiętaj, aby kupowany produkt opatrzony był znakiem jakości BIO, co gwarantuje jego najwyższą jakość. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Nie kupuj tanich olejków (czasami dostępnych w sklepach „wszystko za 4 złote”). Zazwyczaj są one rozcieńczone i niewiele warte. Mogą powodować skutki uboczne, takie jak ból głowy, mdłości czy ostre reakcje alergiczne. |
Aromaterapia ma wieloraki wpływ na Twój organizm:
Zmysł powonienia: Komórki węchowe, znajdujące się w najwyższej części jamy nosowej, przechwytują zapachy i przekazują informację o nich do układu limbicznego. Tamtędy trafiają one do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie następuje wyrzut określonych substancji. Substancje te mogą nie tylko poprawić Twój nastrój, ale również złagodzić ból, przeciwdziałając tym samym bólom kręgosłupa.
Skóra: Olejki eteryczne mogą być wchłaniane przez skórę i w ten sposób – zgodnie z założeniami aromaterapii – oddziaływać na różne narządy ciała. Na tej zasadzie możesz korzystać z olejków eterycznych również przy bólach pleców. Po wymieszaniu z olejkiem-nośnikiem, np. jojoba, zagwarantują wspaniały masaż. A masaże jako takie mają również bardzo korzystne działanie przeciwbólowe.
Wdychanie: Olejki eteryczne trafiają do dróg oddechowych przez nos. Nie oddziałują wtedy oczywiście na plecy, ale mogą pomóc w zwalczaniu przeziębień, np. rozrzedzając uporczywą wydzielinę.
Istnieje forma aromaterapii, która sprawdza się jako środek w łagodzeniu bólu. Sporządź olejek do masażu, mieszając 5-10 kropli olejku eterycznego ze 100 ml oleju działającego jako nośnik: migdałowego, jojoba, kokosowego, sezamowego czy oliwy z oliwek. Często wystarcza wetrzeć uzyskany w ten sposób olejek w bolące miejsce. W zależności od wybranego oleju (patrz poniżej) Twoje mięśnie rozluźnią się lub poprawi się ukrwienie, co zmniejszy ból.
Alternatywą dla masażu są okłady. W tym celu wkropl kilka kropli olejku eterycznego do litra ciepłej wody, wymieszaj i zanurz w niej szmatkę. Wykręć, przyłóż do bolącego miejsca i nakryj suchą wełnianą szmatką. Pozostaw tak długo na skórze, aż okład zrobi się zimny.
Jeśli Twoje mięśnie są spięte, doskonałym dodatkiem do ciepłej kąpieli będą odprężające olejki eteryczne. Olejki szybko jednak ulatniają się z wody. Dlatego potrzebna jest substancja-nośnik. Wymieszaj kilka kropli olejku eterycznego z 250 ml mleka lub rzadkiej śmietany, a następnie rozprowadź taką mieszankę w wodzie. Pozostań w wannie około 20 minut. Po wyjściu owiń się dużym ręcznikiem, połóż się i odpocznij.
Masażem z wykorzystaniem olejków eterycznych można znacznie zmniejszyć ból w obszarze pleców.
Oleje odpowiednie przy dolegliwościach bólowych pleców Istnieją olejki eteryczne szczególnie odpowiednie przy dolegliwościach bólowych pleców. Są to: olejek świerkowy, sosnowy, miętowy, niaouli, rozmarynowy, tymiankowy, jałowcowy (wszystkie poprawiają ukrwienie), z korzennika, benzoesowy, jaśminowy, rumiankowy, lawendowy, majerankowy, z melisy, z drzewa sandałowego (wszystkie działają rozluźniająco). |