Błoto fango i inne metody: Te zabiegi leczenia ciepłem złagodzą ostre bóle pleców

Ostrych dolegliwości bólowych pleców, wywołanych np. przez napięcia mięśni, nie trzeba od razu leczyć dużą ilością środków przeciwbólowych. Często wystarczy prosty, ale bardzo przyjemny zabieg leczenia ciepłem. Poniżej przeczytasz, o czym należy przy tym pamiętać.

Błoto fango i inne metody: Te zabiegi leczenia ciepłem złagodzą ostre bóle pleców

Błoto fango, kąpiele, termofor, poduszki z pestkami wiśni – zabiegów leczenia ciepłem, które pomagają przy ostrych bólach pleców spowodowanych napięciami mięśni, jest bardzo dużo. Z reguły działają bardzo dobrze, ponieważ ciepło pobudza ukrwienie, w ten sposób mięśnie się rozluźniają a ból zostaje złagodzony. Zabiegi leczenia ciepłem nie są poza tym z reguły skomplikowane, tak więc możesz stosować je również w domu.

Od błota fango do poduszek z pestkami wiśni: co pomoże złagodzić ból

Błoto fango: klasyk w dziedzinie ciepłolecznictwa. Okłady z błotem fango składają się z błota mineralnego, które podgrzewane jest do 40-50 stopni Celsjusza. Rozsmarowuje się je na bolących miejscach, okład pozostaje na skórze od 20 do 40 minut. W tym czasie fango pobudza nie tylko ukrwienie, działa również odprężająco i w ten sposób łagodzi ból. Okłady z błotem fango można jednak stosować tylko na zdrową skórę. W przypadku ran na skórze jako alternatywę zaleca się poduszki w błotem fango. Błoto mineralne znajduje się w elastycznym plastikowym opakowaniu i działa tak jak termofor. Okładów z błota fango nie można jednak stosować w przypadku ostrego reumatyzmu, gorączki, infekcji, nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca.

Światło podczerwone: Bolące miejsca w obszarze pleców można również naświetlać lampą na podczerwień. Mięśnie również się przy tym rozluźniają i dlatego odczuwasz znacznie mniejszy ból. Zabieg ten znakomicie nadaje się do przeprowadzania w warunkach domowych, ponieważ lampę na podczerwień można ustawić w różnych pozycjach. Zachowaj jednak ostrożność: stosowanie zabiegów rozpocznij od krótkiego naświetlania trwającego maksymalnie 5 minut. Naświetlane miejsce przykryj wilgotną chusteczką, żeby się nie poparzyć. Żarówki do lampy na podczerwień kupisz w sklepie z oświetleniem lub w markecie elektrycznym za kilkadziesiąt złotych.

Termofor może pomóc w przypadku bólu pleców, nie wolno go jednakże przykładać bezpośrednio na bolące miejsca.

Termofor: jest to tradycyjna metoda leczenia bólu. Gumowe butelki, które napełnia się gorącą wodą. Uwaga: Termoforu nie można przykładać bezpośrednio na bolące miejsce. Dostępne są termofory z pokrowcem z materiału. W przeciwnym razie owiń termofor ręczniczkiem. Zwróć również uwagę na to, żeby termofor był zawsze dobrze zakręcony. Nie powinien być również starszy niż dwa lata. W przeciwnym razie w gumie, z której jest wykonany, mogą pojawić się niewielkie pory – istnieje ryzyko poparzenia się. Termofor napełniaj zawsze tylko do połowy wysokości wodą o temperaturze wynoszącej maksymalnie 60 stopni Celsjusza, żeby uniknąć tryskania wody i poparzeń. Termofory są dostępne w sklepach stacjonarnych i wysyłkowych już w cenie kilkunastu złotych.

Poduszki z pestkami wiśni: Poduszki z materiału są idealną alternatywą dla termoforu. Składają się z materiałowej powłoczki, wypełnionej tradycyjnie pestkami wiśni. Magazynują one ciepło – nie ma więc ryzyka poparzenia tryskającą wodą. Są dostępne również poduszki orkiszowe. Podgrzewa się je przez 10-15 minut w piekarniku w temperaturze maksymalnie 150 stopni Celsjusza. Poduszkę owiń wcześniej folią aluminiową, żeby struktura materiału nie uległa zmianie. Opcjonalnie możesz również podgrzewać ją przez minutę w mikrofalówce o mocy maksymalnie 600 W. Następnie połóż poduszkę na bolące miejsce. Przy podgrzewaniu w kuchence mikrofalowej pamiętaj o tym, że między dwoma zabiegami poduszkę trzeba całkowicie schłodzić. Jeżeli zbyt często będziesz wkładać ją jeszcze ciepłą do mikrofalówki, wówczas materiał może się spalić, gdyż pestki znajdujące się w środku zaczną się żarzyć. Poduszki z pestkami wiśni kosztują w zależności od wielkości w granicach kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Porada

Stosowanie poduszek z pestkami wiśni jako kompresów chłodzących

Czy wiesz, że poduszki z pestkami wiśni można wykorzystywać również jako kompresy chłodzące? W tym celu umieść poduszkę w woreczku do zamrażania i włóż do zamrażarki. Następnie bolące miejsce przykryj ręczniczkiem i połóż na nim poduszkę.

Więcej Artykułów