Ostrych dolegliwości bólowych pleców, wywołanych np. przez napięcia mięśni, nie trzeba od razu leczyć dużą ilością środków przeciwbólowych. Często wystarczy prosty, ale bardzo przyjemny zabieg leczenia ciepłem. Poniżej przeczytasz, o czym należy przy tym pamiętać.
Błoto fango, kąpiele, termofor, poduszki z pestkami wiśni – zabiegów leczenia ciepłem, które pomagają przy ostrych bólach pleców spowodowanych napięciami mięśni, jest bardzo dużo. Z reguły działają bardzo dobrze, ponieważ ciepło pobudza ukrwienie, w ten sposób mięśnie się rozluźniają a ból zostaje złagodzony. Zabiegi leczenia ciepłem nie są poza tym z reguły skomplikowane, tak więc możesz stosować je również w domu.
Błoto fango: klasyk w dziedzinie ciepłolecznictwa. Okłady z błotem fango składają się z błota mineralnego, które podgrzewane jest do 40-50 stopni Celsjusza. Rozsmarowuje się je na bolących miejscach, okład pozostaje na skórze od 20 do 40 minut. W tym czasie fango pobudza nie tylko ukrwienie, działa również odprężająco i w ten sposób łagodzi ból. Okłady z błotem fango można jednak stosować tylko na zdrową skórę. W przypadku ran na skórze jako alternatywę zaleca się poduszki w błotem fango. Błoto mineralne znajduje się w elastycznym plastikowym opakowaniu i działa tak jak termofor. Okładów z błota fango nie można jednak stosować w przypadku ostrego reumatyzmu, gorączki, infekcji, nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca.
Światło podczerwone: Bolące miejsca w obszarze pleców można również naświetlać lampą na podczerwień. Mięśnie również się przy tym rozluźniają i dlatego odczuwasz znacznie mniejszy ból. Zabieg ten znakomicie nadaje się do przeprowadzania w warunkach domowych, ponieważ lampę na podczerwień można ustawić w różnych pozycjach. Zachowaj jednak ostrożność: stosowanie zabiegów rozpocznij od krótkiego naświetlania trwającego maksymalnie 5 minut. Naświetlane miejsce przykryj wilgotną chusteczką, żeby się nie poparzyć. Żarówki do lampy na podczerwień kupisz w sklepie z oświetleniem lub w markecie elektrycznym za kilkadziesiąt złotych.
Termofor może pomóc w przypadku bólu pleców, nie wolno go jednakże przykładać bezpośrednio na bolące miejsca.
Termofor: jest to tradycyjna metoda leczenia bólu. Gumowe butelki, które napełnia się gorącą wodą. Uwaga: Termoforu nie można przykładać bezpośrednio na bolące miejsce. Dostępne są termofory z pokrowcem z materiału. W przeciwnym razie owiń termofor ręczniczkiem. Zwróć również uwagę na to, żeby termofor był zawsze dobrze zakręcony. Nie powinien być również starszy niż dwa lata. W przeciwnym razie w gumie, z której jest wykonany, mogą pojawić się niewielkie pory – istnieje ryzyko poparzenia się. Termofor napełniaj zawsze tylko do połowy wysokości wodą o temperaturze wynoszącej maksymalnie 60 stopni Celsjusza, żeby uniknąć tryskania wody i poparzeń. Termofory są dostępne w sklepach stacjonarnych i wysyłkowych już w cenie kilkunastu złotych.
Poduszki z pestkami wiśni: Poduszki z materiału są idealną alternatywą dla termoforu. Składają się z materiałowej powłoczki, wypełnionej tradycyjnie pestkami wiśni. Magazynują one ciepło – nie ma więc ryzyka poparzenia tryskającą wodą. Są dostępne również poduszki orkiszowe. Podgrzewa się je przez 10-15 minut w piekarniku w temperaturze maksymalnie 150 stopni Celsjusza. Poduszkę owiń wcześniej folią aluminiową, żeby struktura materiału nie uległa zmianie. Opcjonalnie możesz również podgrzewać ją przez minutę w mikrofalówce o mocy maksymalnie 600 W. Następnie połóż poduszkę na bolące miejsce. Przy podgrzewaniu w kuchence mikrofalowej pamiętaj o tym, że między dwoma zabiegami poduszkę trzeba całkowicie schłodzić. Jeżeli zbyt często będziesz wkładać ją jeszcze ciepłą do mikrofalówki, wówczas materiał może się spalić, gdyż pestki znajdujące się w środku zaczną się żarzyć. Poduszki z pestkami wiśni kosztują w zależności od wielkości w granicach kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Stosowanie poduszek z pestkami wiśni jako kompresów chłodzących
Czy wiesz, że poduszki z pestkami wiśni można wykorzystywać również jako kompresy chłodzące? W tym celu umieść poduszkę w woreczku do zamrażania i włóż do zamrażarki. Następnie bolące miejsce przykryj ręczniczkiem i połóż na nim poduszkę.