Jak przy pomocy prądu zwalczyć bóle pleców

Jak przy pomocy prądu zwalczyć bóle pleców

prof. dr Ingo Froböse

19 września 2018

TENS, czyli przezskórna elektrostymulacja nerwów, to określenie specjalnej formy elektroterapii. Jest to zabieg wykorzystujący prąd impulsowy, stosowany obecnie przy wielu dolegliwościach. Jego celem jest złagodzenie bólu występującego między innymi w obszarze pleców, by móc przywrócić pacjentowi możliwość swobodnego poruszania się i poprawić jakość jego życia.

Jak przy pomocy prądu zwalczyć bóle pleców

Terapia TENS stosowana jest już od ponad 30 lat, nie tylko w celu złagodzenia bólu, lecz również jako stymulacja pracy mięśni. Wykorzystuje się w niej bardzo słaby prąd zmienny o częstotliwości od 10 do 100 Hz. Prąd wprowadzany jest do tkanek przez elektrody, które przykleja się na skórze w pobliżu miejsca dotkniętego bólem. Mimo że do zabiegu wykorzystywany jest prąd, terapia sama w sobie jest bezbolesna. Występuje jedynie słabe mrowienie, które ewentualnie można poczuć na skórze. Alternatywnie do tej metody elektrody przykleja się czasem bezpośrednio na kręgosłupie: w obszarze, w którym z rdzenia kręgowego wychodzi nerw wywołujący ból. Elektrody znajdują się więc na bolącym nerwie, a nie w miejscu, gdzie odczuwamy ból. Celem złagodzenia bólu wybierane są tu niskie natężenia, ale o wysokiej częstotliwości. Sposób działania tej terapii jest analogiczny jak akupunktury: impulsowi bólowemu przeciwstawia się impuls wibracyjny, przez co ból ulega zmniejszeniu. W terapii TENS lekki impuls prądowy blokuje przewodzenie w nerwach. Właściwe impulsy bólowe nie mogą być więc przekazywane dalej.

Kiedy TENS może pomóc

TENS to metoda warta polecenia. Działa bowiem częściowo już przy pierwszym zabiegu. Wiele osób wskazuje, że poprawę odczuły już po pierwszym zabiegu. Zasadniczo leczenie musi jednakże trwać przynajmniej sześć tygodni, przy czym zabieg z wykorzystaniem prądu powinien trwać 30 minut dziennie. W ten sposób można zwalczyć wiele chronicznych dolegliwości – nie tylko bóle w obszarze pleców.

Zabieg TENS okazuje się być skuteczny w przypadku:

  • Reumatyzmu mięśni

  • Bólów korzonkowych i innych nerwobólów

  • Artroz

  • Nużliwości mięśni

  • Niewystarczającego ukrwienia

  • Bólów kości po wypadkach

  • Zapaleń żył

  • Utrudnionego gojenia się ran

  • Osteoporozy

Lecz się sam

Zaleta terapii TENS jest oczywista: możesz przeprowadzić ją nawet samodzielnie we własnym domu. Aparat do terapii jest bowiem niewiele większy od paczki papierosów. Jest zasilany bateriami, elektrody połączone są ze źródłem zasilania za pomocą kabli. Dzięki prostej i zajmującej niewiele miejsca konstrukcji aparatu możesz zaprać go ze sobą wszędzie, jeśli zajdzie taka konieczność.

Obecnie można nabyć urządzenia przenośne od czasu do czasu również w dyskontach. Odradzamy jednakże ich zakup w takim miejscu. W kwestii wyboru urządzenia lepiej zasięgnąć porady swojego lekarza lub właściwego specjalisty. Otrzymasz od razu wskazówki dotyczące funkcjonowania danego urządzenia oraz będziesz mieć możliwość zadania dodatkowych pytań, jeśli pojawi się jakiś problem. Lekarz będzie mógł również zalecić odpowiednie dla Ciebie natężenie. Przyrządy TENS są dostępnie np. w sklepach medycznych. Kosztują średnio w granicach 200 zł, jednak przedział jest bardzo zróżnicowany. Opakowanie zapasowych elektrod do naklejania (są one rzecz jasna wielokrotnego użytku) kosztuje w granicach 80-100 zł. W praktyce okazuje się, że nowe elektrody będą potrzebne najwcześniej po roku użytkowania urządzenia, jeśli nawet nie później.

Uwaga: zabieg TENS polecamy „tylko” jako terapię wspomagającą! W żadnym wypadku nie wolno samodzielnie odstawiać przepisanych leków i koncentrować się wyłącznie na leczeniu prądem. Rezygnacja z niezbędnych leków może być niebezpieczna dla zdrowia! Terapia TENS jest z właściwa i skuteczna jako zabieg dodatkowy.

Są sytuacje, w których nie można stosować zabiegów TENS

  • Jeżeli masz założony rozrusznik serca, defibrylator lub inne urządzenie elektryczne (prąd może wpłynąć na rozrusznik lub zakłócić jego działanie).

  • W przypadku trombozy, ponieważ istnieje ryzyko oderwania się skrzepów krwi.

  • Przy dolegliwościach w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa w jego przedniej części (szyi), w obszarze nerwu zatokowego, serca i klatki piersiowej, ponieważ zabieg może zakłócić pracę serca.

  • Na brzuchu w okresie ciąży.

  • Podczas gorączki.

  • Bezpośrednio na rany, wrzody i miejsca zapalne na skórze.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów