Joga pomoże zwalczyć depresję i lęki

Joga pomoże zwalczyć depresję i lęki

Beate Rossbach

29 listopada 2020

To, że joga pomaga na różne fizyczne dolegliwości takie jak bóle czy choroby układu krążenia, wiemy już od dawna. Psychologowie z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie udowodnili, że działa ona również na dolegliwości psychiczne.

Joga pomoże zwalczyć depresję i lęki

Skoncentrowali się na naukowych kryteriach 25 najlepszych badań dotyczących jogi i jej działania na depresję, schizofrenię, lęki i uzależnienia. W sumie zebrano dane dotyczące 1300 pacjentów i przeprowadzono ocenę całościową (meta analizę), którą opublikowano w czasopiśmie Ärzteblatt International. Okazuje się, że joga działa lepiej niż inne rodzaje aktywności fizycznej i niemal tak samo dobrze jak psychoterapia.

Beate Rossbach radzi: Można wybierać spośród wielu rodzajów jogi. W badaniu wzięto pod uwagę jogę zorientowaną na rozwój ciała (a zatem formy nieobejmujące medytacji). Ten rodzaj jogi skupia się na ćwiczeniach oddechowych i fizycznych (często określana jest jako Hathajoga). Ćwiczeń nie powinno się jednak wykonywać na własną rękę w ramach samodzielnego leczenia depresji lub lęków. Takie zajęcia znajdziesz w związkach sportowych, klubach fitness i na uniwersytetach.
Słowa kluczowe:
depresjajoga

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel