Prawdopodobnie każdy z nas miał w pewnym momencie do czynienia z bólami szyi. Jego nawroty nie są niczym niezwykłym, tak jak to, że często staje się przewlekłą dolegliwością. Z poniższego artykułu dowiesz się, co się za nim kryje, jak poradzić sobie z tym problemem i jak mu zapobiegać.
Oczywiście istnieją choroby takie jak zapalenie kości i stawów oraz fibromialgia lub urazy i przepukliny dysków, które mogą być przyczyną dyskomfortu szyi. Jednak napięcie mięśni jest nadal zdecydowanie najczęstszą przyczyną bólu szyi.
■ zła postawa ciała,
■ brak dostatecznego ruchu w miejscu pracy,
■ długie siedzenie przed komputerem,
■ niekorzystna pozycja, w której śpimy,
■ ciężka praca fizyczna (np. na budowie, w szpitalu),
■ stres.
Nierzadko w takim przypadku rodzi się błędne koło, ponieważ osoby dotknięte chorobą przyjmują postawę obronną ze strachu przed bólem, co z kolei prowadzi do jeszcze większego napięcia.
Duża część bólu szyi wynika z siedzącego sposobu życia, wynikającego z długich godzin przed telewizorem, pracą przy komputerze i graniu w gry komputerowe. Niezróżnicowane ruchy i postawy sprzyjają twardnieniu mięśni i problemom z szyją. Na kręgosłup szyjny i otaczające go mięśnie wpływa nie tylko nasza postawa, ale także problemy psychiczne, smutki czy obawy, co sprawia, że lęk po przysłowiowo „siedzi” w szyi. Stres związany z depresją często prowadzi do nieświadomego skurczu mięśni lub podciągania ramion ku górze. Tylko aktywne ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające mogą pomóc w takim wypadku.
Nawet jeśli uważasz, że wolisz nie poruszać się z powodu bólu, ćwiczenia są najlepszym sposobem na uwolnienie się od bólu i napięcia. Badania wykazały, że ćwiczenia i relaks pomagają lepiej niż środki przeciwbólowe lub maści. Aktywny ruch najlepiej sprawdza się w połączeniu z technikami manualnymi.
Złóż krótszym brzegiem do środka dwa ręczniki frotte. Zwiń jeden z nich ciasno w rolkę, a następnie wokół pierwszego owiń drugi, pamiętając o tym, by lekko przesunąć go względem pierwszego. W ten sposób powstanie lejek, do którego wlewamy tyle gorącej wody, by zewnętrzny ręcznik nie nasiąkł. Przyłóż gorącą rolkę na 15 minut do bolącego miejsca.
Ugotuj od 300 do 400 g ziemniaków i rozgnieć je widelcem na ściereczce kuchennej. Owiń rozgniecione ziemniaki ściereczką i przyłóż taką „paczuszkę” do bolącego lub napiętego miejsca. Pozostaw na tak długo, jak będziesz czuł ulgę
■ masaże,
■ osteopatia,
■ terapie manualne,
■ integracja strukturalna (rofling),
■ fizjoterapia,
■ joga.
Jeśli bóle są ostre, pomogą również zabiegi wykorzystujące ciepło.
Ciepło zwiększa krążenie krwi i rozluźnia napięte mięśnie. Jeśli chcesz, możesz usiąść przed lampą na podczerwień lub położyć na bolące miejsce rozgrzany w piekarniku okład z pestek wiśni. Inne możliwości znajdziesz w ramce. Można również wykorzystać niektóre olejki eteryczne (z apteki) w celu rozluźnienia mięśni, poprawy krążenia i złagodzenia bólu. Szczególnie skuteczny jest olejek rozmarynowy i eukaliptusowy. Wystarczy zmieszać trzy do pięciu kropli wybranego oleju z odrobiną podgrzanego oleju jojoba i wymasować nim napięty obszar. Możesz również użyć gotowego preparatu zawierającego właśnie te olejki.
Trzymaj głowę prosto. Wyobraź sobie, że twoją głowę ciągnie do góry nitka przywiązana gdzieś u góry, niczym głowę kukiełki.
Rób sobie przerwy, wprowadzając krótkie ćwiczenia relaksacyjne, jeśli musisz przez dłuższy czas siedzieć przy komputerze lub w samochodzie.
Ustaw biurko, fotel i komputer tak, aby ekran znajdował się na wysokości oczu.
Naucz się relaksować i regularnie korzystaj z technik relaksacyjnych, takich jak joga lub trening autogenny.
Unikaj nieprawidłowej postawy i obciążeń. Na przykład podczas zakupów rozłóż ciężar na kilka torebek lub weź plecak.
Wybierz optymalny dla siebie materac i poduszkę pod szyję, które cię odciążą.
Jeśli dużo siedzisz lub pracujesz przy komputerze, powinieneś wykonywać następujące ćwiczenia przynajmniej raz dziennie:
Przechyl głowę do prawego ramienia i delikatnie dociśnij ją prawą ręką. Przytrzymaj przez 3 sekundy, a następnie wykonaj ćwiczenie na lewą stronę.
Puść luźno lewe ramię i przechyl głowę z powrotem do prawego ramienia. Teraz odwróć głowę, jakbyś chciał spojrzeć za siebie. Zatrzymaj się na chwilę w tej pozycji i powoli wyprostuj głowę. Zmień stronę.
Stań prosto i puść ramiona luźno. Następnie wykonaj krążenia ramionami dziesięć razy do przodu i dziesięć razy do tyłu. Powtórz taki cykl trzy razy.
Stań prosto z ramionami wyciągniętymi na boki. Obróć górną część ciała w prawo, a następnie wróć do środka. Powtórz obrót pięć razy przed wykonaniem ćwiczenia na drugą stronę.