Od ust do krzyża, czyli dlaczego ból pleców może zacząć się w zębie

Od ust do krzyża, czyli dlaczego ból pleców może zacząć się w zębie

prof. dr Ingo Froböse

26 kwietnia 2018

Napięcia, brak ruchu, lumbago, wypadnięcie dysku... Twoje bóle pleców mogą mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj szuka się też tych przyczyn w obrębie samych pleców, zapominając, że organizm ludzki to system wzajemnie oddziałujących na siebie elementów. Dlatego też istnieje jeszcze jedna przyczyna bólu pleców, o której często się zapomina: Twoje zęby.

Od ust do krzyża, czyli dlaczego ból pleców może zacząć się w zębie

Bóle pleców spowodowane przez zęby? To, co początkowo wydaje się całkowicie niewiarygodne, zdarza się jednak dość często. Dolegliwości zazwyczaj są spychane na karb czegoś innego. Bo kto myśli o zębach, gdy bolą plecy?

Jak to się dzieje?

Każdy człowiek dysponuje zębami przednimi i bocznymi. Te ostatnie mają za zadanie rozdrabnianie pokarmu. Ale to nie wszystko, zęby te bowiem „biorą udział” we wszystkich Twoich uczuciach – przypomnij sobie, jak je zaciskasz, gdy coś Cię stresuje lub boli. Gdy zęby się psują, ich zaciskanie również nie przebiega prawidłowo. Już podczas przeżuwania zęby nie zachodzą na siebie prawidłowo. Takie nieprawidłowe stykanie się zębów wymuszają na Tobie mocniejsze zaciskanie szczęk lub nieświadome przesuwanie żuchwy, co ma na celu wyrównanie nieprawidłowego zgryzu.

Taka sytuacja nie może oczywiście przejść w organizmie bez echa. Mięśnie twarzy, a zwłaszcza te aktywne przy przeżuwaniu, bardzo wzmacniają się, a ich praca staje się chaotyczna. Pojawia się ból mięśni. Mięśnie próbują zatem przyjąć coś w rodzaju postawy obronnej, co ma wpływ na stan innych, okalających je mięśni. Ból przesuwa się zatem dalej od zębów, kierując się w stronę karku, barków i pleców.

Jak lekarz może rozpoznać nieprawidłowy zgryz?

Oczywiście rozwiązanie dla takiego problemu wydaje się proste. Ortopeda nie jest w stanie znaleźć przyczyny dolegliwości bólowych w obrębie pleców, więc idziesz do dentysty, a ten zagląda do Twoich ust i już wie, co jest na rzeczy. No niestety, tak łatwo nie będzie. Nie wystarczy sprawdzić czy pacjent nie stracił zęba lub czy te, które ma, nie przesunęły się. Ból pleców mogą wywołać nawet minimalnie niedopasowane wypełnienie, trochę krzywo wstawione koronki czy wrodzone wady zgryzu. Wielu stomatologów, w razie podejrzenia, że sprawcą bólu pleców są zęby, przeprowadza specjalną procedurę pomiarową. Przy pomocy małych płytek, które wsuwa się pacjentowi do ust, ruchy szczęk przenoszone są na ekran komputera. Urządzenie analizuje, czy nieprawidłowości istnieją, czy też nie.

Jakie metody mogą być pomocne przy takiej przypadłości?

Najprostsza metoda leczenia, która relatywnie szybko przyniesie ukojenie, to zastosowanie aparatu ortodontycznego. Przy pomocy specjalnego, stosowanego w jamie ustnej aparatu można wyrównać nieprawidłowości. Niektóre aparaty wystarczy zakładać tylko na noc.

Takie leczenie można uzupełnić zabiegami fizjoterapeutycznymi. Niektórym osobom dotkniętym taką przypadłością wystarczy opanowanie technik relaksacyjnych – zwłaszcza, jeśli odruchowo zaciskają zęby w stresujących sytuacjach.

Prof. dr Ingo Froböse

ból pleców, zęby

Słowa kluczowe:
sposoby na ból pleców

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów