Zwyrodnienie stawu kręgowego – prawdopodobnie jest to jeden z najczęstszych czynników powodujących dolegliwości w obszarze pleców. Nie da się go za bardzo uniknąć, jest wynikiem procesu zużywania się masy kostnej. Często wystarczy jednak gimnastyka pleców i wyuczenie nowych ruchów, aby mieć kontrolę nad dolegliwościami.
Tępe, jedno- lub obustronne bóle pleców, których nie można bliżej zlokalizować, nasilające się w ciągu dnia, a ustępujące w porze nocnej – często jest to wskazanie na zwyrodnienie stawu kręgowego. Towarzyszą mu bóle w okolicy bioder i skurcze mięśni nóg. Intensywność tych dolegliwości może być tak duża, że znacznie obniży Ci jakość życia.
Ale skąd pochodzą te dolegliwości? Ich przyczyną jest przeciążenie kręgosłupa. Powoduje ono zmniejszenie odstępu między poszczególnymi trzonami kręgów. Stawy międzykręgowe również nie mogą przez to prawidłowo funkcjonować. Ponieważ przez te niewielkie stawy przechodzi duża ilość nerwów i włókien bólowych, szybko dochodzi do pojawienia się silnych dolegliwości.
Z reguły bóle są konsekwencją zużycia się, np. w wyniku naturalnych procesów starzenia. Są też jednak inne przyczyny:
Uszkodzenia krążków międzykręgowych. Jeżeli urazy powodują zmniejszenie ich wysokości, niewłaściwy jest wówczas odstęp między poszczególnymi kręgami. Poza tym krążki międzykręgowe mają kontakt ze stawami kręgowymi. Jeżeli krążki międzykręgowe ulegają uszkodzeniu, dochodzi z reguły również do uszkodzenia stawu kręgowego i odwrotnie.
Gangliony. Chodzi tu o uwypuklenie tkanki łącznej. Powstaje ono z reguły w miejscach, które są silnie obciążone, często występuje zwłaszcza w okolicy kręgosłupa lędźwiowego.
Stenoza kanału kręgowego. Jest to zwężenie kanału rdzenia kręgowego. Może prowadzić bezpośrednio do uszkodzeń stawu.
Jeżeli cierpisz na zwyrodnienie stawu kręgowego, wówczas ruch jest bardzo istotny. Ważna jest sensowna „szkoła pleców”. Znaczenie ma nie tylko to, czy nauczysz się wykonywać ćwiczenia wzmacniające Twoje mięśnie. Oczywiście, jest to również bardzo istotne. O czym jednak musisz pamiętać: poza wykonywaniem ćwiczeń musisz również nauczyć się poruszać w taki sposób, aby oszczędzać swoje plecy. Musisz pracować nad tym, żeby w przyszłości nie obciążać zanadto swojego kręgosłupa. Jak wynika z mojego doświadczenia jako lekarza, już to może przynieść znaczną ulgę.
Leczenie często wspomagane jest podawaniem leków przeciwbólowych. Zależnie od intensywności bólu wystarczą zwykłe leki przeciwbólowe bez recepty, do leczenia mogą zostać włączone również opiody. Nie bądź zaskoczony, jeżeli lekarz zaproponuje przyjmowanie środka antydepresyjnego, nawet jeśli jesteś bardzo szczęśliwym człowiekiem. Leki te mogą wzmacniać działanie środków przeciwbólowych.
Analogicznie, jako terapię wspomagającą, można stosować masaże, akupunkturę lub chiropraktykę.
Jeżeli wszystkie te środki nie pomogą, istnieje szereg metod minimalnie inwazyjnych, które mogą przynieść ulgę w bólu. Nie można nimi jednak wyleczyć urazów stawów. Stosuje się również „wyłączanie” nerwów, które przewodzą ból:
Iniekcja preparatów uśmierzających ból. Wstrzykiwane są one obok kręgów, częściowo również bezpośrednio do stawu kręgowego. Taki zastrzyk należy powtórzyć 6 do 12 razy, żeby uzyskać odpowiedni efekt.
Metody operacyjne. Są one uzasadnione w bardzo ciężkich przypadkach. O dokładnym charakterze operacji musi zadecydować Twój lekarz. Istnieje możliwość usunięcia nerwów, które przewodzą ból. Ewentualnie konieczne może być też usztywnienie kręgosłupa. Można zastosować również implanty. Stabilizują one kręgi i odciążają staw kręgowy.
Skuteczność tych zabiegów zależy jednakże każdorazowo od tego, jak bardzo kręgosłup pacjenta jest uszkodzony i od tego, czy terapia – wraz z ćwiczeniami na mięśnie pleców – będzie stosowana konsekwentnie.