Recepta online jest rozwiązaniem cenionym z wielu względów, w tym w związku z szybkością jej otrzymywania. Co, jeśli pacjent zgubi kod uprawniający do jej realizacji, w tym np. usunie wiadomość systemową SMS? Czy będzie musiał ponownie skonsultować się z lekarzem, płacąc za wizytę prywatną? A może jest tu wyjście z tej sytuacji?
Od kiedy wprowadzono w Polsce elektroniczne recepty, poszerzyły się możliwości ich wystawiania bez konieczności osobistej wizyty u specjalisty. Wcześniej było to niezbędne, gdyż pacjent musiał odebrać papierową receptę, którą to potem wręczał farmaceucie, by wykupić lek. Wówczas poważnym problemem było zgubienie recepty papierowej przed dotarciem do apteki, gdyż bez tego dokumentu pacjent nie mógł otrzymać leków. Recepty elektroniczne mają tę przewagę, że mamy do nich stały dostęp, bez względu na to, gdzie jesteśmy – zgubienie kodu recepty również nie jest problematyczne.
Recepta online wystawiana jest przez lekarzy po konsultacjach medycznych odbywających się w formie zdalnej, które nie wymagają wychodzenia z domu. Wypisywanie recept online oferują różne podmioty medyczne, w tym, chociażby NaszaRecepta. Jak zamówić receptę online na takim portalu? To bardzo proste – wystarczy opłacić koszt prywatnej konsultacji z lekarzem, a następnie uzupełnić formularz medyczny, który zastępuje ustny wywiad lekarski. Realizacja e-recepty otrzymanej w ten sposób jest prosta i możliwa na kilka różnych sposobów, zależnie od potrzeb czy możliwości pacjenta.
Załóżmy, że pacjentowi została wystawiona właśnie recepta online, a antykoncepcja czy inne leki nie mogą być przez niego wykupione od ręki, tylko za kilka dni. W momencie wystawienia e-recepty pacjent otrzymuje kod uprawniający do jej realizacji, ale przypadkowo SMS został wykasowany. Co w tym momencie można zrobić? Nie jest to sytuacja bez wyjścia i nie wymaga ponownego kontaktu z lekarzem, czy też kolejnej opłaty wizyty prywatnej, co narażałoby pacjenta na dodatkowe koszty.
Dostęp do recept wystawianych online i stacjonarnie może mieć każdy w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca – wystarczy działający Internet. Jeśli zatem pacjent zgubi kod swojej recepty, w sieci może sprawdzić, jaki był zaledwie w kilka chwil. Możliwości jest kilka.
Jeśli pacjent posiada dedykowaną aplikację, wystarczy się z nią połączyć, a w szczegółach recepty dostępny będzie jej skrócony czterocyfrowy kod oraz kod kreskowy.
Drugą opcją jest logowanie do swojego IKP, gdzie w zakładce e-recepty również można szybko znaleźć potrzebne informacje.
Każda recepta wysyłana jest też mailowo do pacjenta, więc można z poziomu swojej skrzynki e-mail sprawdzić kod recepty, czy też jej kod kreskowy.
Biorąc pod uwagę, jak działa e-recepta, jedną z najłatwiejszych i najszybszych opcji na jej realizację jest podanie kodu z SMS oraz numeru PESEL. Nie każdy jednak chce lub może z tej opcji skorzystać – czy oznacza to, że nie będzie mógł wykupić potrzebnych leków? Wręcz przeciwnie. Recepta online może być zrealizowana również bez posiadanego kodu czterocyfrowego z wiadomości SMS.
Aby wykupić przepisane przez lekarza leki, skorzystać można z kodu kreskowego, który jest unikalny dla każdej recepty i znajduje się w górnej części jej wydruku. Kod kreskowy znaleźć można na receptach zapisywanych w IKP, w aplikacji lub wysyłanych na skrzynkę e-mail. Okazanie kodu kreskowego farmaceucie na wydruku papierowym lub bezpośrednio na urządzeniu mobilnym jest wystarczające, aby bez kodu SMS móc wykupić e-receptę.