Aromaterapia wyciągnie cię z dołka

Aromaterapia wyciągnie cię z dołka

Beate Rossbach

1 listopada 2020

Zastosowanie aromatycznie pachnących substancji roślinnych w celach leczniczych jest metodą bardzo starą, a mimo to wciąż aktualną. Zaskakujące efekty aromaterapia przynosi w zwalczaniu depresyjnych nastrojów.

Aromaterapia wyciągnie cię z dołka

LECZNICZY ZAPACH

Działanie zapachów na nastrój i samopoczucie jest znane z doświadczenia każdemu człowiekowi. Wonie dotykają psychikę bezpośrednio i mogą wywoływać zarówno korzystne, jak i niekorzystne nastroje.

Aromaterapia służy przede wszystkim samopoczuciu psychicznemu. Gdy się poprawia, łatwiej również o pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Zasadniczą rolę odgrywają tutaj olejki eteryczne. Uważa się je za esencję roślin i – pomimo że zaliczane do olejów – wcale nie są tłuste.

Te produkowane przez rośliny substancje zapachowe są raczej lotne i szybko parują. Przy ich pomocy rośliny zachęcają korzystne dla siebie owady, odstraszając jednocześnie te niechciane.

U ludzi olejki eteryczne trafiają do jamy nosowej i są odbierane przez receptory węchowe, które następnie przekazują je do odpowiednich obszarów w mózgu.

Zapachy mogą powodować uwalnianie hormonów szczęścia

Bezpośrednie połączenie nosa z mózgiem jest możliwe z tego względu, że nabłonek węchowy w nosie zbudowany jest z komórek układu nerwowego. Po trafieniu do mózgu bodźce zapachowe mogą pobudzać wydzielanie neurotransmiterów – noradrenaliny i serotoniny, co prowadzi do produkcji hormonów szczęścia – endorfin.

Endorfiny wydzielone wskutek działania olejków eterycznych...

- uspokajają,

- zmniejszają lęki,

- generują radosny nastrój,

- dbają o dobre ogólne samopoczucie,

- odpędzają smutne myśli.

Dzięki wyborowi odpowiednich olejków możliwa jest zatem zmiana nastroju na pozytywny. Nie każdy reaguje jednak na działanie olejków tak samo, gdyż każdy kojarzy zapachy z własnymi wspomnieniami.

Chemiczne olejki zapachowe nie wykazują działania terapeutycznego

Całkowicie naturalne olejki eteryczne nie są tanie. Niektórzy myślą, że dostępne za kilka złotych identyczne z naturalnymi lub syntetyczne olejki wykazują takie samo działanie. To niestety jednak tak nie działa.

Działanie całkowicie naturalnych olejków eterycznych możliwe jest dzięki połączeniu zawartych w nich związków, a sam olejek składa się również z wielu substancji.

Syntetycznie wyprodukowane olejki aromatyczne często uzupełniane są pochodnymi ropy naftowej. O ile można dzięki nim uzyskać piękny zapach w pomieszczeniu, to nie można oczekiwać leczniczych efektów.

Olejki, dzięki którym pozbędziesz się ponurego nastroju

Neroli

Do typowych, silnie działających na psychikę esencji aromaterapeutycznych należy pozyskiwany z gorzkiej pomarańczy olejek neroli. To wspaniały środek antydepresyjny, który łagodzi lęki i uchodzi za naturalny środek sedatywny.

Lawenda

Olejek eteryczny działa nie tylko uspokajająco przy nerwowości, rozdrażnieniu i złości, lecz rozwiewa także melancholijny nastrój i stany depresyjne. Można wzmocnić to działanie, stosując równocześnie olejek neroli i bergamotowy.

Jaśmin

Zapach jaśminu wpływa szczególnie na sferę emocjonalną. Łagodzi lęki, wzmacnia zaufanie sobie samemu i oddala pesymizm.

Bergamotka

Olejek eteryczny z należącej do rodziny owoców cytrusowych bergamotki pomaga przy huśtawkach nastroju, stresie i napięciu emocjonalnym. Zastosowany w kominku zapachowym wykazuje działanie uspokajające i rozweselające.

Bazylia

Zapach tej śródziemnomorskiej rośliny przypomina większości ludzi o słońcu i smakowitych letnich potrawach. Dlatego olejek bazyliowy poprawia nastrój.

Geranium

Eteryczny olejek geraniowy odpręża w przypadku obciążeń psychicznych i podnosi nastrój w chwilach zniechęcenia i wyczerpania.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów