Zastosowanie aromatycznie pachnących substancji roślinnych w celach leczniczych jest metodą bardzo starą, a mimo to wciąż aktualną. Zaskakujące efekty aromaterapia przynosi w zwalczaniu depresyjnych nastrojów.
LECZNICZY ZAPACH
Działanie zapachów na nastrój i samopoczucie jest znane z doświadczenia każdemu człowiekowi. Wonie dotykają psychikę bezpośrednio i mogą wywoływać zarówno korzystne, jak i niekorzystne nastroje.
Aromaterapia służy przede wszystkim samopoczuciu psychicznemu. Gdy się poprawia, łatwiej również o pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Zasadniczą rolę odgrywają tutaj olejki eteryczne. Uważa się je za esencję roślin i – pomimo że zaliczane do olejów – wcale nie są tłuste.
Te produkowane przez rośliny substancje zapachowe są raczej lotne i szybko parują. Przy ich pomocy rośliny zachęcają korzystne dla siebie owady, odstraszając jednocześnie te niechciane.
U ludzi olejki eteryczne trafiają do jamy nosowej i są odbierane przez receptory węchowe, które następnie przekazują je do odpowiednich obszarów w mózgu.
Bezpośrednie połączenie nosa z mózgiem jest możliwe z tego względu, że nabłonek węchowy w nosie zbudowany jest z komórek układu nerwowego. Po trafieniu do mózgu bodźce zapachowe mogą pobudzać wydzielanie neurotransmiterów – noradrenaliny i serotoniny, co prowadzi do produkcji hormonów szczęścia – endorfin.
- uspokajają,
- zmniejszają lęki,
- generują radosny nastrój,
- dbają o dobre ogólne samopoczucie,
- odpędzają smutne myśli.
Dzięki wyborowi odpowiednich olejków możliwa jest zatem zmiana nastroju na pozytywny. Nie każdy reaguje jednak na działanie olejków tak samo, gdyż każdy kojarzy zapachy z własnymi wspomnieniami.
Całkowicie naturalne olejki eteryczne nie są tanie. Niektórzy myślą, że dostępne za kilka złotych identyczne z naturalnymi lub syntetyczne olejki wykazują takie samo działanie. To niestety jednak tak nie działa.
Działanie całkowicie naturalnych olejków eterycznych możliwe jest dzięki połączeniu zawartych w nich związków, a sam olejek składa się również z wielu substancji.
Syntetycznie wyprodukowane olejki aromatyczne często uzupełniane są pochodnymi ropy naftowej. O ile można dzięki nim uzyskać piękny zapach w pomieszczeniu, to nie można oczekiwać leczniczych efektów.
Neroli
Do typowych, silnie działających na psychikę esencji aromaterapeutycznych należy pozyskiwany z gorzkiej pomarańczy olejek neroli. To wspaniały środek antydepresyjny, który łagodzi lęki i uchodzi za naturalny środek sedatywny.
Lawenda
Olejek eteryczny działa nie tylko uspokajająco przy nerwowości, rozdrażnieniu i złości, lecz rozwiewa także melancholijny nastrój i stany depresyjne. Można wzmocnić to działanie, stosując równocześnie olejek neroli i bergamotowy.
Jaśmin
Zapach jaśminu wpływa szczególnie na sferę emocjonalną. Łagodzi lęki, wzmacnia zaufanie sobie samemu i oddala pesymizm.
Bergamotka
Olejek eteryczny z należącej do rodziny owoców cytrusowych bergamotki pomaga przy huśtawkach nastroju, stresie i napięciu emocjonalnym. Zastosowany w kominku zapachowym wykazuje działanie uspokajające i rozweselające.
Bazylia
Zapach tej śródziemnomorskiej rośliny przypomina większości ludzi o słońcu i smakowitych letnich potrawach. Dlatego olejek bazyliowy poprawia nastrój.
Geranium
Eteryczny olejek geraniowy odpręża w przypadku obciążeń psychicznych i podnosi nastrój w chwilach zniechęcenia i wyczerpania.