Trudno w to uwierzyć, ale co piąta osoba w Polsce otrzymuje od lekarza receptę na benzodiazepiny, tj. silne chemiczne środki uspokajające o wielu działaniach niepożądanych. Leki te przepisuje się, by opanować lęki i związane z nimi dolegliwości.
W polskich gabinetach lekarskich problemy z lękami są drugą po depresji najczęstszą dolegliwością psychiczną. Co czwarty Polak cierpi obecnie na stany lękowe i niepokój.
Równie skuteczny, co substancje chemiczne, ale bez nieprzyjemnych skutków ubocznych jest olejek lawendowy. Szczególnie dla osób starszych, które muszą przyjmować po kilka(naście) leków dziennie, preparaty ziołowe są zdrową alternatywą, która dodatkowo nie obciąża organizmu.
Zazwyczaj cierpimy na mniej poważne zaburzenia lękowe, czyli takie lęki, które nie są tak silne, jak ataki paniki, czy fobie.
■ niepokój,
■ uczucie napięcia,
■ zaburzenia snu,
■ ciągłe obawy, np. o chorobę, finanse lub wiek,
■ wyjątkowa lękliwość.
Obecnie nie istnieją jasne kryteria diagnostyczne dla łagodniejszych form zaburzeń lękowych, dlatego też często pozostają one niewykryte, a niejasne objawy wycisza się lekami psychotropowymi.
Najliczniejszą grupą osób dotkniętych tym problemem są osoby starsze. Towarzyszy on również osobom przewlekle chorym na przykład na POChP, choroby układu krążenia lub cukrzycę.
Zbyt szybko lekarze sięgają po druczek do wystawiania recept i przepisują benzodiazepiny. Choć te środki łagodzą niepokój, mogą one również prowadzić do uzależnienia i powodować zawroty głowy, a tym samym zwiększać ryzyko upadku. Delikatną, ale skuteczną alternatywą są preparaty z ekstraktów z olejku lawendowego.
Kilka badań porównawczych z preparatami z oleju lawendowego wykazało, że preparaty roślinne wcale nie były gorsze od leków pod względem skuteczności. Nic dziwnego, bo mają ten sam mechanizm działania. Podobnie jak substancje chemiczne, olejek lawendowy przywraca zaburzoną równowagę neuroprzekaźników poprzez oddziaływanie na kanały wapniowe w miejscu przekaźnika pobudzenia (szczelina synaptyczna).
Preparaty roślinne są całkowicie wolne od skutków ubocznych i nie mają potencjału uzależniającego. Nie ograniczają również zdolności reakcji i można po nich prowadzić samochód. Możesz poprosić lekarza o polecenie ci odpowiedniego preparatu lub od razu kupić w je w aptece bez recepty.
Jeśli nie chcesz brać tabletek, również możesz skorzystać z uspokajającego działania lawendy, przygotowując sobie kąpiel lub wdychając aromatyzowane powietrze. Aby otrzymać łagodzącą kąpiel, wystarczy dodać kilka kropli olejku lawendowego do wody lub powiesić kilka świeżych gałązek lawendowych bezpośrednio pod bieżącą wodą. Ewentualnie możesz dodać 3–5 kropli olejku eterycznego do dyfuzora lub lampy zapachowej. W obu przypadkach spokój osiągamy, wdychając opary, ponieważ składniki olejku eterycznego docierają bezpośrednio do centralnego układu nerwowego w mózgu przez błonę śluzową nosa i tam rozpoczynają swoje działanie.