Borykasz się z nieestetycznymi zaczerwienieniami, grudkami i krostkami w okolicy pleców i barków? Skarżysz się na szary i niezbyt atrakcyjny kolor skóry na plecach? A może nie możesz pozbyć się przebarwień? Na co dzień często zapominamy o pielęgnacji skóry pleców. Mało czasu, zmęczenie, albo po prostu brak możliwości sięgnięcia ręką wystarczająco daleko za siebie. Co zrobić, by prawidłowo dbać o higienę skóry pleców i jak poradzić sobie, gdy nie mamy czasu na „gimnastykę” pod prysznicem?
Gdy bierzesz prysznic rano (patrząc ze stresem na zegarek czy przypadkiem nie spóźniłeś się do pracy), zazwyczaj nie myślisz o tym, czy plecy zostały wystarczająco dobrze oczyszczone. Niestety, brak odpowiedniego oczyszczenia sprzyja zatykaniu się ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych, co prowadzi do wyprysków skórnych - nieestetycznych krostek i grudek. Skóra na plecach jest grubsza niż ta na dekolcie czy twarzy, ma również mniejszy dostęp do światła i powietrza. Takie warunki sprawiają, że staje się podatna na zanieczyszczenia. Żeby nie dopuścić do powstania niedoskonałości, stosuj szczotę lub gąbkę na przedłużonej rączce. Dzięki temu preparat, którym myjesz całe ciało, dotrze również do skóry pleców i oczyści ją nie tylko z zanieczyszczeń, ale za sprawą szczotki/gąbki usunie też martwy naskórek.
Kolejnym krokiem jest stosowanie balsamu nawilżającego. Do pielęgnacji skóry pleców wybierz ten, który nie ma w swoim składzie parafiny, wazeliny ani silikonów. Te składniki mają właściwości komedogenne, czyli „zapychające”. Mogą powodować powstawanie wyprysków skórnych. Zamiast nich stosuj lekkie preparaty nawilżające bogate w ceramidy, kwas hialuronowy oraz witaminy E oraz F. Pomocne mogą okazać się również olejki takie jak olejek z pestek arbuza, olejek z czarnej porzeczki lub olejek z pszenicy. Jeżeli borykasz się z trądzikiem na plecach, ulgę może przynieść stosowanie roztworu na skórę kwasu borowego - wysuszy zmiany i zabezpieczy je przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów. Najlepiej stosować go raz dziennie po myciu, a następnie użyć ulubionego balsamu.
Pomocna w walce z przebarwieniami może okazać się skondensowana witamina C w połączeniu z kwasem migdałowym, azelainowym lub kwasem kojowym, jednak by mieć pewność, że kuracja pomoże, lepiej udać się o poradę do specjalisty.
…najlepiej zgłosić się do kosmetologa lub dermatologa. Jeżeli zmiany mają już zaawansowane stadium, kuracja domowa nie przynosi oczekiwanych efektów albo po prostu wolimy oddać się w ręce fachowca, najlepiej wybrać się na konsultacje i odbyć kuracje zgodnie z zaleceniami.
Jakie zabiegi kosmetyczne możemy wybrać, by mieć piękne i kuszące plecy:
- peeling kawitacyjny – to świetny sposób, by oczyścić nawet najbardziej niesforną skórę. Możemy stosować go nie tylko, by walczyć z niedoskonałościami, ale również jako profilaktykę przed występowaniem nieestetycznych zmian.
- mikrodermabrazja – to mocniejszy peeling niż peeling kawitacyjny przeznaczony dla skóry szarej, zanieczyszczonej, bez stanów zapalnych, z przebarwieniami.
- oxybrazja – jedna z odmian mikrodermabrazji, peeling z wykorzystaniem tlenu i soli fizjologicznej, dotlenia, usuwa martwy naskórek i znakomicie dotlenia skórę, polecana szczególnie latem.
- eksfoliacja kwasami – do dyspozycji mamy całą paletę kwasów delikatnych, powierzchniowych oraz średnio głębokich. W niektórych instytutach kosmetologicznych można spotkać zabiegi z wykorzystaniem kwasów głębokich, jednak takie zabiegi powinny być wykonywane jedynie przez wykwalifikowane osoby, pod kontrolą lekarza.