Pod koniec każdego roku wiele osób stawia sobie cele na nadchodzący rok. Od tej pory ma być lepiej. Nadejście cieplejszych dni to moment, kiedy weryfikujemy postanowienia noworoczne. Orientujemy się, że niektóre z nich są dla nas trudne do zrealizowania. Jak przeformułować plany tak, aby móc je spełnić? Masz jeszcze dziewięć miesięcy!
Zazwyczaj takie postanowienia jak „rzucę palenie” idą bardzo szybko w niepamięć i nawet nie wiadomo kiedy zapalamy pierwszego papierosa. Jak się uchronić przed tym, by nasze plany znowu nie spaliły na panewce?
Jeśli nigdy wcześniej nie udało nam się zrealizować dobrych postanowień, to ma to związek z tym, w jaki sposób sobie te cele stawiamy. Prawie zawsze są one zbyt mało konkretnie sformułowane.
Jakich celów nie można osiągnąć?
- „Chcę zdrowiej żyć”
- „Chcę się zdrowiej odżywiać”
- „Chciałbym być szczęśliwszy”
- „Chciałabym schudnąć”
- „Chcę się więcej ruszać”
Jeśli formułujesz swoje cele w tak mało jasny sposób, to ich osiągnięcie będzie tak samo możliwe jak dojechanie do celu po wejściu do taksówki i oznajmienie kierowcy, że chce się jechać dokądkolwiek. Stawiaj sobie jasne cele, np. „Będę jeść mięso tylko raz w tygodniu” czy „Schudnę 5 kg”.
Dobre postanowienia i cele są łatwe w realizacji, jeżeli rzeczywiście wypływają z potrzeby serca i mówisz im bezwarunkowe „tak”. Jeśli chcesz zacząć biegać, ale tylko połową swojego serca, bo tak jest po prostu zdrowo, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że nowo kupione buty do biegania wkrótce wylądują na stałe w szafie. Jeśli jednak postanowisz odświeżyć swoją znajomość języków obcych lub nauczyć się nowego języka, żeby móc lepiej porozumiewać się z ludźmi podczas podróży w ulubione strony, to najprawdopodobniej ci się to uda.
Częstym błędem, niepozwalającym na realizację swoich zamierzeń, jest stawianie sobie zbyt wielu celów jednocześnie. Jeśli w tym samym czasie chcesz przestać palić papierosy, uprawiać więcej sportu i przejść na dietę wegetariańską, to takie zamierzenie musi spalić na panewce. Lepiej skoncentrować się na jednym celu, który w tym momencie jest na ciebie naprawdę ważny.
Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, zamiast tego postaw sobie realny cel. Pozbycie się 10 kg nadwagi do lata jest bardzo trudne do urzeczywistnienia, dlatego lepiej założyć, że w ciągu 3 kolejnych miesięcy zrzucisz 3 kg.
W wielu wypadkach urzeczywistnienie celu nie powodzi się, bo brakuje samodyscypliny. Warto wówczas wtedy sobie pomóc z wykorzystaniem prostych strategii. Jeśli chcesz rzucić palenie, możesz zająć dłonie szydełkowaniem lub zamiast papierosa wkładać do ust laskę cynamonu. Czy twoim postanowieniem jest, aby wreszcie wypijać dziennie 1,5 l wody? Jeśli tak, to już o poranku postaw sobie swoją rację dzienną w małych butelkach w zasięgu wzroku. Chcesz się więcej ruszać? Może pomoże ci, jeśli postawisz obuwie do joggingu tuż przy drzwiach wejściowych.
Pomocne w zrealizowaniu postawionego sobie celu może okazać się nawiązanie kontaktu z osobami, które dążą do tego samego. We wspólnie ćwiczącej w grupie lub na spotkaniach biegaczy łatwiej będzie przezwyciężyć wewnętrznego lenia i zacząć uprawić aktywność fizyczną, niż samotnie w domu. Również spotkania z osobami odchudzającymi się mogą pomóc ci w realizacji planu, jakim jest pozbycie się nadwagi. Przydatne jest również poinformowanie przyjaciół i znajomych o podjętych postanowieniach. Poczujesz się wówczas bardziej zobowiązany do dotrzymania danych sobie obietnic. Jeśli weźmiesz sobie do serca te porady, twoje szansa na realizację wymarzonego celu wygląda bardzo dobrze.
7 złotych porad, jak osiągać swoje cele
1. Zacznij od sporządzenia listy postanowień, na której zapiszesz wszystko, co chciałbyś zrobić. Następnie wykreśl wszystkie cele, które nie są dla ciebie aż tak ważne.
2. Następnie wybierz jeden cel, które jest dla ciebie najważniejszy.
3. Zapisz ponownie ten cel na kartce, ponieważ badania dowodzą, że cele utrwalone pisemnie są łatwiejsze w realizacji.
4. Bądź aktywny! Zacznij od razu realizować swoje postanowienia i nie czekaj na „lepsze czasy”.
5. Pozwól sobie na pomoc i wsparcie w realizacji swojego zamierzenia.
6. Każdego dnia wizualizuj sobie swój cel jako osiągnięty. Patrz na siebie oczyma wyobraźni jako na osobę szczuplejszą czy bez papierosa w ustach.
7. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Wybacz sobie, jeśli w wesołym towarzystwie zapalisz papierosa czy zjesz kawałek tortu. Kolejnego dnia zacznij po prostu od nowa realizować swój cel.