Jesień to początek sezonu na kaszel, przeziębienia, chrypkę itp. Naukowcy odkryli, że warto używać eukaliptusa zamiast paracetamolu i antybiotyków.
Nos to wrota dla zarazków nie tylko przy przeziębieniu
Istnieje bardzo prosty powód, dla którego przeziębienia są tak częste jesienią i zimą: drogi oddechowe są systemem otwartym, do którego z każdym oddechem łatwo przenika nie tylko tlen, ale także różne cząsteczki, takie jak kurz, zanieczyszczenia, a nawet patogeny. W normalnych warunkach nasze drogi oddechowe nie są całkowicie bezbronne wobec inwazyjnych zarazków, ponieważ wyścieła je specjalna błona śluzowa pokryta rzęskami. Kiedy wdychamy zarazki lub cząsteczki kurzu, komórki kubkowe w błonie śluzowej wytwarzają więcej śluzu, aby wyeliminować intruzów. Powoduje to sklejanie się rzęsek oraz obrzęk i zapalenie błony śluzowej nosa lub oskrzeli – u pacjenta pojawia się katar lub zapalenie oskrzeli.
Eukaliptus może przynieść ulgę przy przeziębieniu
Ze względu na zwiększoną aktywność komórek kubkowych w drogach oddechowych powstaje dużo śluzu, który w połączeniu z obrzękiem błony śluzowej utrudnia oddychanie, prowadzi do ucisku w głowie i kaszlu. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi eukaliptus. Olejek eteryczny z liści eukaliptusa zawiera cyneol – monoterpen. Badania naukowe wykazały, że substancja ta może hamować białko (NF-KB, jądrowy czynnik transkrypcyjny), które jest odpowiedzialne za zwiększone tworzenie śluzu w komórkach gruczołowych. Oznacza to, że leczenie kineolem eukaliptusowym nie ma charakteru tłumiącego, jak np. jak aerozol do nosa, ale takie, które usuwa przyczyny.
Eukaliptus działa również:
- rozrzedzająco wydzielinę,
- aktywuje oczyszczające działanie rzęsek (klirens śluzowo-rzęskowy),
- działanie rozkurczające na muskulaturę oskrzeli.
Dzięki tym działaniom preparaty eukaliptusowe mogą dotrzeć do źródła infekcji przeziębieniowych, skutecznie zwalczać stany zapalne w błonach śluzowych i łagodzić dokuczliwe objawy.
Eukaliptus ma działanie podobne do kortyzonu
Niedawno naukowcy odkryli, że eukaliptus ma działanie bardzo podobne do kortyzonu: hamuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego. Rozwiązuje to również zagadkę, dlaczego cyneol może tak skutecznie łagodzić stany zapalne błon śluzowych dróg oddechowych. A najlepsze jest to, że chociaż cyneol ma taki sam mechanizm działania jak kortyzon, to w przeciwieństwie do chemicznego środka przeciwzapalnego nie wywołuje skutków ubocznych.
Eukaliptusowy wybór: wdychać lub połknąć
Aby zdusić infekcję w zarodku, masz kilka możliwości wykorzystania liści eukaliptusa i sporządzonych z nich preparatów. Jeśli nie chcesz przyjmować żadnych leków, najwygodniejsza może okazać się inhalacja, saszetka zapachowa (patrz ramka po prawej stronie) lub użycie olejku eterycznego w lampie zapachowej. Największe stężenie eukaliptusa o działaniu wykrztuśnym występuje jednak w odpowiednich kapsułkach do użytku wewnętrznego. Olejek eteryczny z eukaliptusa sam w sobie jest lekko toksyczny w przypadku stosowania wewnętrznego i może powodować podrażnienie wątroby lub nerek oraz alergie. Dlatego gotowe preparaty do użytku wewnętrznego zawierają tylko 1,8-cyneol wyizolowany z olejku, który nie zawiera żadnych szkodliwych terpenów i jest dobrze tolerowany.
Ostrożnie! Nie należy stosować olejku eukaliptusowego u niemowląt i małych dzieci, ponieważ może to spowodować zagrażające życiu skurcze głośni.
Jak eukaliptus pomoże Ci zatrzymać przeziębienie
Herbata eukaliptusowa
1 łyżeczkę drobno posiekanych liści eukaliptusa zalać 1 szklanką gorącej wody. Przykryć mieszaninę spodkiem i po 10 minutach przefiltrować przez sitko. Pij 1 świeżo zaparzoną filiżankę tej herbaty kilka razy dziennie w przypadku przeziębienia i kaszlu.
Eukaliptusowy woreczek na piersi
Zakroplić kilka kropli olejku eterycznego z eukaliptusa na papierową chusteczkę i włożyć ją do małej torebki z materiału lub gazy. Zawiesić woreczek na szyi za pomocą tasiemki, tak aby znajdował się mniej więcej na wysokości klatki piersiowej. W ten sposób wdychasz aromat eukaliptusowy przez cały dzień, a jeśli chcesz, także w nocy, co pomaga udrożnić nos. Ta metoda ma takie samo działanie jak maść na przeziębienie, ale nie trzeba się smarować tłustą pastą.
Inhalacje eukaliptusowe
Do inhalacji parowej można użyć garści liści eukaliptusa lub kilku kropli olejku eterycznego, które udrożnią nos i rozluźnią zalegający w klatce piersiowej śluz. Umieść wybrany preparat w misce z gorącą wodą i wdychaj unoszące się opary pod dużym ręcznikiem.