Elektroakupunktura obniża ciśnienie równie efektywnie jak leki

Elektroakupunktura obniża ciśnienie równie efektywnie jak leki

Beate Rossbach

15 lipca 2018

U wielu pacjentów wysokie ciśnienie związane jest ze stresem. W takich przypadkach dobrą alternatywą dla leków jest elektroakupunktura. Dowiodły tego badania przeprowadzone w Centrum Medycyny Integacyjnej w Orange / USA, które zostały zaprezentowane w czasopiśmie Medical Acupuncture.

Elektroakupunktura obniża ciśnienie równie efektywnie jak leki

130 pacjentów leczono za pomocą elektroakupunktury (osiem sesji) – każdemu ukłuciu igłą towarzyszył delikatny impuls elektryczny. U połowy pacjentów nakłuwano jednak miejsca, które nie wpływają na ciśnienie krwi (fikcyjna akupunktura). Po „prawdziwej” akupunkturze górne ciśnienie (skurczowe) spadło u pacjentów nawet o 12 mmHg. Akupunktura zmniejszyła stężenie hormonów stresu, takich jak noradrenalina czy aldosteron, nawet o 41%. Ponadto zaobserwowano wydzielanie się endorfin, które uspokajają nadaktywny wegetatywny układ nerwowy. Rezultaty utrzymywały się przez kilka tygodni po zakończeniu ostatniej sesji.

Porada: Lekko podniesione ciśnienie można często obniżyć bez użycia leków. Elektroakupunktura zalecana jest przede wszystkim, jeśli podwyższone ciśnienie związane jest ze stresem. Kilka sesji to dobry początek, ale dla utrzymania długotrwałego efektu trzeba postarać się o więcej spokoju i opanowania. Warto w tym celu sięgnąć np. do technik relaksacyjnych lub – rozwiązanie również z tradycyjnej medycyny chińskiej – do delikatnych ćwiczeń ruchowych, jak Qigong czy Tai-Chi.

Beate Rossbach

nadciśnienie, elektroakupunktura

Słowa kluczowe:
nadciśnienie

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów