Teraz, w ciemnych porach roku, wielu ludzi narzeka na pogorszenie nastroju. Podpowiemy, jakimi produktami spożywczymi i świadomie temu przeciwdziałać.
Dieta bogata w tryptofan pozwala wyzwolić hormony szczęścia
Zapewne też to znasz: zarówno w życiu prywatnym, jaki zawodowym raz idzie lepiej, a raz gorzej. Czasami bywasz zestresowany i zdenerwowany. Czasami tylko przybity. Sięgasz wtedy na szybko po tabliczkę czekolady lub pudełko pralinek. Liczysz na to, że coś słodkiego przynajmniej chwilowo poprawi ci nastrój. Ale ze względu na dużą zawartość cukru te słodycze nie mają nic wspólnego ze zdrowym jedzeniem. Istnieją lepsze metody, które pozwolą poprawić skutecznie nastrój.
Zadbaj o to, aby twój mózg produkował hormon szczęścia, czyli serotoninę. Aby było to możliwe, musisz wraz z pokarmem przyjmować aminokwas, który stanowi jego formą wyjściową. Jest to tryptofan.
Musisz jednak wiedzieć, że tryptofan konkuruje z innymi aminokwasami o wchłanianie się w mózgu. Przede wszystkim mięso, wędliny i produkty mleczne zawierają bardzo duże ilości różnych aminokwasów. Dlatego zalecamy: jeśli chcesz poprawić sobie nastrój, przyjmuj przynajmniej raz dziennie posiłek o dużej zawartości tryptofanu, a jednocześnie o niewielkiej zawartości innych aminokwasów. Może to być przykładowo zupa fasolowa lub też garść orzechów nerkowca w ramach przekąski.
Znaczne ilości tryptofanu znajdziesz w następujących produktów spożywczych:
- płatki owsiane,
- otręby spożywcze,
- siemię lniane,
- orzeszki ziemne,
- orzechy nerkowca,
- migdały,
- groch,
- kasza jaglana,
- fasola, soczewica,
- banany,
- pomarańcze.
Moja porada: Ten pyszny koktajl od razu poprawi twój nastrój. Zmiksuj banana, a następnie dodaj pół filiżanki soku pomarańczowego. Rozrzedź dodatkowo wodą. Zalecamy dodanie 3 części wody na 1 część soku. Następnie dodaj 1 łyżeczkę oleju lnianego i dokładnie wymieszaj. Ważne jest, aby na 2 godziny przed i 2 godziny po spożyciu takiego koktajlu nie pić kawy, ponieważ kawa utrudnia produkcję serotoniny.
Węglowodany złożone wspierają proces produkcji serotoniny. Dlaczego? Kiedy spożywasz węglowodany, twój organizm wydziela insulinę, której celem jest ich rozłożenie. Insulina sprzyja również wchłanianiu określonych aminokwasów przez mięśnie. Dzięki temu tryptofan ma mniejszą konkurencję podczas wchłaniania się w mózgu. Badania wykazały, że efekt ten jest silniejszy po spożyciu węglowodanów złożonych niż przykładowo po spożyciu produktów na bazie białej mąki.
Te produkty spożywcze zawierają węglowodany złożone:
- produkty zbożowe pełnoziarniste,
- chleb pełnoziarnisty,
- ryż brązowy,
- rośliny strączkowe,
- orzechy, również nerkowca,
- ziemniaki,
- owoce i warzywa.
Naukowcy z uniwersytetu w Wageningen w Holandii odkryli ponadto, że istnieją smaki poprawiające nastrój. Tak więc np. jogurt waniliowy uszczęśliwia ludzi bardziej niż inne smaki tego produktu. Naukowcy podejrzewają, że ta wonna przyprawa sprzyja wydzielaniu serotoniny przez mózg. Możesz więc raz dziennie zjeść jogurt waniliowy w jakości bio.
Co więcej: jeśli dla odmiany chcesz sobie pozwolić na kawałek czekolady, sięgaj po ciemną czekoladę o dużej zawartości kakao. W niej bowiem również znajdziesz tryptofan.