Lawenda to typowa roślina śródziemnomorska, uprawiana głównie we francuskiej Prowansji. Obecnie stała się również popularna w naszych ogrodach i na naszych balkonach. Ten rosnący do 60 cm krzew z rodziny jasnotowatych. Ma liczne, częściowo zdrewniałe łodyżki, utrzymujące wąskie szarozielone listki. Pomiędzy czerwcem a sierpniem lawenda kwitnie fioletowymi kwiatostanami na długiej szypule, wydzielającymi aromatyczny zapach. Jako roślina lecznicza lawenda znana była już w XII wieku uzdrowicielce Hildegardzie z Bingen, która polecała ją stosować przeciwko wszom.
Do celów medycznych stosowane są wyłącznie suszone kwiaty, zbierane jeszcze przed całkowitym rozkwitnięciem. Zawierają one medycznie czynne substancje, a stężenie do 3% olejku eterycznego jest w nich najwyższe w całej roślinie.
- olejek eteryczny z takimi składnikami jak linalol i octan linalilu,
- garbniki,
- pochodne kwasu kawowego np. kwas rozmarynowy,
- flawonoidy.
Eteryczny olejek lawendowy w pierwszej linii działa na psychikę. Uspokajające I sprzyjające zasypianiu działanie zostało dowiedzione w wielu badaniach naukowych. Olejek ten jest stosowany również w aromaterapii. Jego lecznicze opary możemy wdychać np. dzięki kominkowi zapachowemu.
Kwiaty lawendy i ich olejek eteryczny działają uspokajająco na układ nerwowy – zostało to dowiedzione. To uspokajające działanie powstaje dzięki zawartości w olejku octanowi linalilu. Dzięki niemu możemy pozbyć się lęku i niepokoju, łatwiej zasnąć, a także pozbyć się problemów gastrycznych na tle nerwowym. Linalol działa natomiast przeciwpatogennie i lekko przeciwzapalnie.
Olejek ten sprawdza się też przy migrenie. Zaraz na początku napadu migreny należy wetrzeć w górną wargę 2 lub 3 krople takiego olejku. U 74% uczestników badania dolegliwości zatrzymały się w ciągu następnej godziny.
Suszona lawenda skutecznie przegania również uporczywa mole. W tym celu należy zebrać lawendę, gdy jej kwiaty będą w pełnym rozkwicie, ponieważ tylko wtedy zachowają one swoje substancje czynne po pełnym wysuszeniu rośliny. Bukiet należy związać i powiesić kwiatami w dół w zacienionym miejscu. Po wysuszeniu kwiatów należy je zetrzeć i przesypać do małego woreczka bawełnianego. Gdy powiesimy taki woreczek w szafie, mole na pewno będą trzymały się z daleka.
Lawendę bez problemu można uprawiać w słonecznym miejscu w ogrodzie, a także w doniczce na parapecie czy balkonie. Kwiaty zbieraj wczesnym latem, wiąż z nich bukiety i powieś do wysuszenia w przewiewnym miejscu. Suszone kwiaty lawendy można kupić również pod postacią preparatów gotowych w aptece lub w sklepie ze zdrową żywnością.
Zalej 2 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy 200 ml wrzątku i odstaw na 10 minut. Pij przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych na tle nerwowym 3 razy dziennie po kubku takiej świeżej herbatki.
Napełnij mały woreczek bawełniany suszonymi kwiatami lawendy i połóż pod poduszkę. Dzięki temu na pewno będzie Ci się lepiej spało.
Dodaj 10 kropli eterycznego olejku lawendowego do ciepłej kąpieli i wejdź do wody na 15 minut. Alternatywnie możesz zawiesić na kranie podczas napuszczania wody do wanny tetrowy woreczek wypełniony suszonymi kwiatami. W czasie kąpieli głęboko oddychaj, ponieważ ten olejek eteryczny wykazuje swoje działanie również przez błonę śluzową nosa.