Najlepsze naturalne metody walki z chrypką

Najlepsze naturalne metody walki z chrypką

Beate Rossbach

5 grudnia 2022

To, że nasz głos zaczyna odmawiać posłuszeństwa, samo w sobie nie jest chorobą. Jest to jedynie objaw, który może mieć naprawdę wiele źródeł. Jeśli przyczyną jest przeziębienie lub przeciążenie, możemy ze spokojną głową sięgnąć po naturalne metody leczenia.

Najlepsze naturalne metody walki z chrypką

Jak powstaje chrypka

Dźwięki mówione lub śpiewane powstają poprzez drganie strun głosowych. Te tkanki położone są w krtani i pokryte są błoną śluzową. Przy wydechu powietrze wydostaje się z płuc i wprawia w drgania zamknięte struny głosowe. Z tych drgań w tzw. kanale głosowym (jama ustna, gardło, jama nosowa) powstaje pożądany dźwięk. Mięśnie krtani odpowiedzialne są za regulowanie ruchów strun głosowych. Jeśli w błonie śluzowej krtani pojawi się obrzęk wskutek zapalenia lub nadwerężenia, struny głosowe nie będą w stanie się odpowiednio otwierać i zamykać – wtedy pojawia się chrypa.

Typowe objawy towarzyszące chrypce:

  • uczucie suchości i drapania w gardle,
  • częsta potrzeba odchrząknięcia,
  • lekko podrażnione gardło,
  • ból gardła,
  • drażniący kaszel,
  • bezdźwięczny, przytłumiony głos. 

Głos najczęściej brzmi przy tym, jakby był niższy i wydaje się nam „obcy”. Jeśli sprawa jest poważna, może dojść do całkowitej utraty głosu, a chory nie będzie w stanie wydać z siebie ani jednego dźwięku.

Najczęściej winowajcą chrypki jest przeziębienie

Chrypka może powstać wskutek nadwerężenia głosu – u piosenkarzy i mówców jest to choroba zawodowa. Z reguły chrypka towarzyszy jednak przeziębieniu. Często jest to zakażenie wirusami przeziębienia, czasem jednak dochodzi do zapalenia delikatnej błony śluzowej krtani ze względu na suche powietrze z klimatyzacji. Chrypka może być również spowodowana czynnikami fizycznymi. Lęki, depresja, niepokój mogą nam dosłownie odebrać głos.

Uwaga! Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Za niewinną chrypką może się kryć poważniejsze schorzenie związane z tarczycą, a w rzadkich przypadkach nawet nowotwór.

Masz chrypkę? Zamilcz!

W większości przypadków, aby wyleczyć chrypkę, wystarczą domowe naturalne sposoby. Przede wszystkim należy mniej mówić. Jeśli mimo chrypki wydajemy z siebie dźwięki, stan naszych strun głosowych może się jeszcze bardziej pogorszyć. Na fałdach głosowych mogą pojawić się tzw. guzki śpiewacze, które niekiedy można usunąć jedynie operacyjnie. Tak samo niebezpieczne jak głośne mówienie jest szeptanie, ponieważ wtedy wywieramy duży nacisk na struny głosowe, niepotrzebnie je obciążając.

Na podrażnioną śluzówkę przy chrypce pomoże ci eteryczny olejek lawendowy

Wielu aktorów i piosenkarzy stosuje eteryczny olejek lawendowy, zwany również olejkiem spikowym. Ekstrahuje się go z lawendy spika (lavandula latifolia), która bardzo przypomina tradycyjną lawendę. Olejek spikowy zawiera więcej linalolu i kamfory niż olejek eteryczny z tradycyjnej lawendy, a dzięki temu lepiej hamuje rozwój stanów zapalnych i łagodzi dolegliwości błony śluzowej.

Jeśli przyjmujemy olejek spikowy w formie kapsułek, substancje czynne działają zarówno w naszym układzie pokarmowym, jak i w drogach oddechowych, gdzie ich lecznicze właściwości wpływają na funkcjonowanie błony śluzowej strun głosowych. Gdy tylko dostrzeżesz objawy, zacznij od stosowania dwóch kapsułek dwa razy dziennie, a bardzo szybko odczujesz ulgę.

Inhalacja wodą morską przy chrypce

Inhalacje nawilżają struny głosowe i wspomagają regenerację błony śluzowej. Najlepsza będzie inhalacja parą 0,9-procentowego roztworu wody morskiej, której stężenie soli odpowiada cieczy łzowej. Aby to osiągnąć, należy rozpuścić dwie łyżki soli kuchennej (lub soli morskiej z drogerii) w litrze wody, następnie podgrzać roztwór i przelać do dużej miski. Unoszącą się parę należy wdychać pod ręcznikiem przez około 10 minut.

Wzmożone wydzielanie śliny sposobem na chrypkę

Im lepiej nawilżona jest błona śluzowa, tym szybciej pozbędziemy się podrażnienia. Dlatego tak ważne jest, byśmy z jednej strony bardzo dużo pili, a z drugiej zadbali o wzmożoną produkcję śliny. Pomoże w tym ssanie cukierków, ponieważ wtedy jesteśmy zmuszeni do częstego przełykania śliny, a w taki właśnie sposób jesteśmy w stanie regularnie nawilżać śluzówkę. Warto połączyć ssanie cukierków z przeciwzapalnym i łagodzącym działaniem roślin.

Cukierki z tymi ziołami są najlepsze na chrypkę:

  • porost islandzki,
  • szałwia,
  • babka lancetowata,
  • tymianek,
  • lukrecja. 

Cukierki i pastylki ziołowe to zdrowe połączenie słodyczy i wyciągów z roślin leczniczych, dostępne w aptekach i drogeriach.

Przy chrypce nawilżaj śluzówkę gardła

Błona śluzowa gardła i fałd głosowych pokryta jest cienką warstwą wydzieliny. Warstwa ta wraz ze śliną dba o to, by do błony śluzowej nie dostawały się żadne substancje chorobotwórcze i odpowiada za brzmienie naszego głosu. Jeśli wydzielina nie ma zdrowej struktury i wysycha, chrypa, chrząkanie i drapanie w gardle są naturalną tego konsekwencją. Dzięki tabletkom do ssania wydzielina się odbudowuje, dzięki czemu zwalczamy częstą przyczynę chrypy. Takie tabletki zawierają substancje żelujące (guma ksantanowa, karbomer, kwas hialuronowy), które łączą się ze śliną i tworzą coś na kształt składu wilgotności w naszej błonie śluzowej. Właśnie w ten sposób regeneruje się śluzówka, a dolegliwości ustępują.

Badanie porównawcze przeprowadzone w berlińskiej klinice Park-Klinik Weißensee, w którym wzięło udział 60 pacjentów, wykazało, że ssanie tabletek zawierających substancje „przyciągające wilgoć”, doprowadziło do zmniejszenia się dolegliwości związanych z chrypą o 77,4%, a w przypadku cukierków z porostem islandzkim było to tylko 20%.

Masz chrypkę? Co możesz zrobić, by szybko odzyskać głos?

  • Unikaj palenia papierosów, ponieważ nawet bierne palenie podrażnia struny głosowe.
  • Pij codziennie 2 litry wody lub herbaty, dzięki czemu zadbasz o odpowiednie nawilżenie strun głosowych.
  • Staraj się nie chrząkać, ponieważ przy tej czynności struny głosowe ocierają się o siebie.
  • Unikaj picia bardzo zimnych i gorących napojów. Zamiast tego decyduj się na letnie.

   

Więcej Artykułów