Roślinne przepisy

Roślinne przepisy

Beate Rossbach

15 września 2018

Można wymienić wiele roślin, które pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi. W przypadku niektórych przepisów konieczne jest zastosowanie świeżych części roślin; to właśnie dlatego charakteryzuje je pewna sezonowość. Suszone liście i korzenie można natomiast nabywać w aptekach przez okrągły rok. Należy je zagotowywać w całości. Pod żadnym pozorem nie wolno ich mielić czy ucierać!

Roślinne przepisy

► Napar z głogu. Napar z głogu wspomaga ukrwienie serca i jego pracę. Działanie: ciśnienie krwi spada. Badania wykazały, że głóg, o ile jest stosowany regularnie, działa pozytywnie nie tylko na ciśnienie krwi. Pacjenci obawiali się kolejnych chorób, u podłoża których leży nadciśnienie krwi. Aby sporządzić napar z głogu, do gotującej się wody należy wrzucić 50 g suszonych kwiatów tej rośliny. Pozostaw mieszankę na 20 minut i odcedź ją. Przelej napój do butelek z ciemnego szkła; przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Popijaj napój przez 20 dni pod rząd, a następnie pozwól sobie na 10-dniową przerwę. Następnie popijaj napój przez kolejne 20 dni.

► Napar z barszczu zwyczajnego. Owa roślina już od dawna pomaga ludziom w walce z nadciśnieniem krwi - szczególnie tym dotykającym tętnic. Wystarczy wrzucić 25 g jej suszonych liści i korzeni do 1 litra gotującej się wody. Pozostaw mieszankę na 10 minut, a następnie ją odcedź. Pij napar przez 12 dni, a następnie przez resztę miesiąca zrób sobie przerwę. Po przerwie następuje kolejne 12 dni kuracji.

► Napar z barwinka. Wiele badań, między innymi te przeprowadzone w USA, wykazało, iż ta roślina może obniżyć ciśnienie krwi, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Wystarczy dodać 40 g suszonych liści barwinka do 1 litra wody. Następnie gotuj napar przez 3 minuty i odstaw go na kolejne 5 minut. Następnie odsącz i wypijaj dziennie ok. 3 filiżanki

► Napar z drzewa oliwkowego. Nie dowiedziono jeszcze, jakie dokładnie działanie mają liście drzewka oliwkowego. Badania prowadzone na bliźniakach w Szwajcarii dowiodły jednak, iż te z nich, które regularnie spożywały napoje na bazie drzewa oliwkowego po kilku tygodniach miały zauważalnie niższe ciśnienie krwi. W celu przygotowania naparu przez 10 minut parz 30 g suszonych liści drzewa oliwkowego w litrze wody. Następnie je odcedź i pij dziennie ok. 3 filiżanki.

► Napar z jastrzębca-kosmaczka. Jastrzębiec-kosmaczek obniża częstość uderzeń serca, jednocześnie pozytywnie wpływając na ciśnienie krwi. Aby przygotować napar, potrzebujesz 100 g świeżego jastrzębca-kosmaczka (to właśnie dlatego ten przepis można wykorzystać tylko w okresie jego kwitnienia, od maja do października). Rozdrobione rośliny parz przez 10 minut w litrze gotującej się wody, a następnie odsącz. Dziennie warto wypijać 3 filiżanki.

Więcej Artykułów