Zimowa ciemność i zimno nie tylko wpływają na nasze ciała, ale i na nasz nastrój. Depresje to stany pojawiające się głównie zimą. Poczucie braku odwagi, głęboki smutek i troska to uczucia, które wydają się w tym okresie nie do uniknięcia. Brak energii, ochoty na cokolwiek i brak błysku w oku. Rozpacz i brak światełka w tunelu. Objawy te są również znane tradycyjnej medycynie chińskiej (TMC), jednak ona klasyfikuje je inaczej niż medycyna zachodnia. Odkryj, jak inaczej spojrzeć na depresyjny nastrój i jak go dzięki temu skutecznie leczyć.
Depresja i poczucie wypalenia z punktu widzenia TMC to wynik bardzo różnych czynników. Podczas gdy depresja jest wymagająca leczenia chorobą, chandra i pojawiający się okazyjnie dołek to objawy, które skutecznie można leczyć samodzielnie, wykorzystując metody TMC. Pokażę ci jak:
Za każdym z tych stanów kryje się jedno: niedobór!
Mowa tu o niedoborze qi, krwi lub jang. Oprócz tego niedoboru obecna jest także blokada – najprawdopodobniej blokada qi wątroby. Dlatego też ważne jest przyjrzenie się takim objawom, jak:
Pewne jest jedno: zarówno uczucie całkowitego wyczerpania w organizmie, jak i depresyjny nastrój są objawami świadczącymi o tym, że organizm jest na wyczerpaniu swoich sił. Ostatnią kroplą w tej czarze goryczy jest ciemność i zimno.
Dlaczego dla TMC ważne jest najpierw poznać prawdziwą przyczynę wyczerpania
Jak miałaby działać terapia, jeśli nie wiadomo byłoby dokładnie, co jest przyczyną dolegliwości? Depresyjny nastrój zazwyczaj nie jest objawem krótkotrwałym, lecz ciągnie się przez wiele lat. Dlatego też różne są stany niedoborów, których przyczyny często leżą w dawno przebytych chorobach. Przeciągająca się grypa czy zaleczona antybiotykami w dzieciństwie choroba. Ile przyczyn, tyle skutków.
4 najważniejsze stany niedoborów, które należy znać
1. Niedobór qi
Niedobór qi rozpoznasz po tym, że już przy najmniejszym wysiłku silnie się pocisz albo też całkiem nagle, w środku zimy, oblewasz się potami. Nastrój jest kiepski, po nocnym spoczynku budzisz się wyczerpany i bez humoru. Przemawia to za niedoborem qi płuc. Jeśli ponadto pojawiają się miękkie stolce i nic ci tak naprawdę nie smakuje, przemawia to za niedoborem qi śledziony.
2. Niedobór krwi
Niedobór ten odczuwasz nawet w głowie. Zawroty głowy, blada cera, problemy z pamięcią i koncentracją to objawy tego niedoboru. Tutaj również istnieją dwie możliwości: niedobór krwi wątroby, objawiający się przede wszystkim osłabieniem widzenia i mrowieniem kończyn, a także niedobór krwi serca, manifestujący się bezsennością, bladością wokół ust.
3. Niedobór jang
Zasadniczo niedobór jang odpowiada niedoborowi qi, jednak zachodzi tutaj pewna istotna różnica: twoje kończyny dolne ekstremalnie marzną. Niedobór ten ma również wpływ na nerki, śledzionę, żołądek, płuca i serce.
4. Niedobór jin
Tutaj pojawiają się te same objawy, jak przy niedoborze krwi. Dodatkowo pojawiają się także objawy gorąca. Mowa tutaj o suchości w ustach, pragnieniu, zaczerwienieniu skóry głowy oraz palącej i swędzącej suchej skórze i oczach. Podobnie jak przy niedoborze jin, niedobór ten dotyka także wszystkich narządów wewnętrznych.
Dlaczego tak ważne jest przywrócenie równowagi qi
TMC mówi: co długo istnieje, ląduje w wątrobie. Z perspektywy TMC wątroba to stacja końcowa wszelkich chorób przewlekłych. W TMC wszelkie stany niedoborów to wynik przewlekłego, często źle zdiagnozowanego lub nierozpoznanego niedomagania. Rzeczy, które trafiają do wątroby, w którymś momencie odbiją się również na nerkach. Dlatego TMC mówi: im bardziej przewlekła choroba nam dokucza, tym lepiej należy zadbać o nerki i wątrobę.