Pani Krystyna z Lublina pyta: Mój lekarz rodzinny mówi, że mam nadczynność tarczycy. Twierdzi, że to choroba Hashimoto. Powinnam przyjmować hormony w tabletkach. Być może konieczna będzie operacja, a nawet leczenie radioaktywnym jodem. To wszystko sprawia, że się boję. Co by mi Pan doradził?
PYTANIA CZYTELNIKÓW
Dr Günter Gerhardt odpowiada: Istnieje wiele chorób, które mogą być przyczyną nadczynności tarczycy. Specjalistyczne badania krwi, USG tarczycy i ewentualnie scyntygrafia pomagają lekarzowi w postawieniu prawidłowej diagnozy. Za pomocą wspomnianego USG (ultrasonografii) lekarz sprawdza budowę i wielkość tarczycy. U pacjentów z zapaleniem tarczycy Hashimoto widać zwykle oznaki zapalenia lub uszkodzenia narządu. W Pani przypadku już stwierdzono, że przyczyną nadczynności jest autoimmunologiczna choroba Hashimoto. Choroba zawdzięcza swoją egzotyczną nazwę jej odkrywcy, japońskiemu lekarzowi Hakaru Hashimoto. Zaburzenie objawia się na początku nadczynnością tarczycy, co może prowadzić do takich dolegliwości jak pocenie się, biegunka, utrata masy ciała czy nerwowość.
Rozsądnym rozwiązaniem może być wtedy przyjmowanie tyreostatyków, które ograniczają nadczynność tarczycy. Jednak po dłuższym czasie na skutek przewlekłego zapalenia ostatecznie dochodzi do niedoczynności tarczycy wiążącej się z dolegliwościami takimi jak wzrost masy ciała, apatia i/lub suchość skóry.
Dlatego długoterminowe leczenie choroby Hashimoto polega na podawaniu hormonów tarczycy w celu uregulowania niedoczynności. Moim zdaniem operacja lub wspomniane przez Pani lekarza leczenie jodem radioaktywnym, które rzeczywiście mogą przynieść dobre skutki w innych chorobach tarczycy, nie są w tym przypadku dobrym wyborem.
Moja rada: Choroba Hashimoto jest nieuleczalna. Każdy pacjent musi mieć tego świadomość. Ale nie martw się tym zbytnio! Choroba nie wpływa na codzienne funkcjonowanie, gdy przyjmuje się hormony pod regularną kontrolą lekarza. Ważne jest, by mieć na oku poziom cukru we krwi. Podwyższa się on na skutek spożycia cukru, który jest zawarty w wielu produktach spożywczych bogatych w węglowodany. Do tej grupy zalicza się:
Ponadto wahania poziomu cukru we krwi sprzyjają przewlekłym procesom zapalnym w organizmie, a tego powinno się oczywiście unikać przy chorobach zapalnych takich jak Hashimoto. |