Najbardziej odżywcze dla nerwów są witaminy z grupy B. Czy to stres, zapominalstwo czy nerwobóle – zastosuj witaminy z grupy B.
Grupa witamin z grupy B składa się łącznie z ośmiu witamin, które odgrywają kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych. Witaminy z grupy B są niezbędne w szczególności w celu mobilizacji neuroprzekaźników i wspierania funkcjonowania układu nerwowego. Wszystkie witaminy z tzw. grupy B aktywują różne enzymy, które ściśle ze sobą współpracują. Dlatego też zrównoważone zaopatrzenie organizmu we wszystkie osiem witamin z grupy B ma olbrzymi sens. Jeśli nie dostarczymy wystarczających ilości witamin z grupy B, ponieważ np. zaopatrujemy organizm jedynie w witaminę B12, dochodzi do niedoboru innych witamin, co może mieć konsekwencje zdrowotne.
Ponadto badania wykazały, że niedobór witamin z grupy B może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Z wyjątkiem witaminy B12 oraz, w mniejszym stopniu, witaminy B3, nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować witamin z grupy B i dlatego konieczne jest dostarczanie ich z zewnątrz. W większości przypadków powinna wystarczyć zrównoważona dieta. Istnieją jednak czynniki, które prowadzą do niedoborów i związanych z nimi dolegliwości. Przede wszystkim jest to stres oraz spożywanie używek, takich jak nikotyna i alkohol. Szczególną grupę ryzyka niedoboru witaminy B stanowią osoby starsze, ponieważ bardzo często ich organizmy nie są w stanie wchłonąć wystarczającej ilości witamin.
Przyjmowanie niektórych leków często przepisywanych grupie wiekowej 60+ (np. leków przeciwcukrzycowych, przeciwbólowych, psychotropowych i cytostatycznych) również zwiększa zapotrzebowanie na witaminy z grupy B.
Specjaliści ds. żywienia z Uniwersytetu w Seulu (Korea) w badaniu wykazali, że nasza pamięć jest ściśle związana z zaopatrzeniem organizmu w witaminy z grupy B. Naukowcy zbadali 320 osób w wieku powyżej 60 lat, które były zdrowe, chorowały na chorobę Alzheimera lub na jej prekursorów. Wszystkie badane osoby przeszły testy wydajności mózgu, testy pamięci związane z zapamiętywaniem nazwisk i wyrazów, a także zmierzono u nich poziom witamin z grupy B we krwi.
Ocena wyników wykazała, że przyjmowanie witamin B2, B6, B12 i kwasu foliowego miała decydujące znaczenie dla dobrego funkcjonowania mózgu i pamięci. Zaobserwowany pozytywny wpływ na mózg i pamięć wynika z faktu, że witaminy z grupy B są niezbędne do produkcji neuroprzekaźników mózgu (serotoniny, dopaminy) oraz do syntezy osłon ochronnych włókien nerwowych.
Wysokie dawki witaminy B mogą zatrzymać kurczenie się mózgu u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI). Był to wynik badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki (Wielka Brytania), które opublikowano w czasopiśmie naukowym PLos One. W badaniu wzięło udział 168 pacjentów z MCI którzy cierpieli z powodu zmniejszonej sprawności umysłowej, roztargnienie i zapominalstwo. Połowa badanych osób otrzymała preparat o wysokiej zawartości witamin z grupy B, a druga połowa preparat placebo. Stwierdzono, że podczas dwuletniego okresu obserwacji mózgi pacjentów w grupie otrzymującej witaminy kurczyły się o połowę wolniej w stosunku do grupy otrzymującej placebo. Naukowcy wyjaśnili, że przyczyną jest obniżenie poziomu homocysteiny we krwi. Homocysteina jest aminokwasem produkowanym podczas metabolizmu białek. Kilka badań wykazało, że wysoki poziom homocysteiny ma bezpośredni związek z postępem choroby Alzheimera.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Melbourne (Australia) potwierdziło, że witaminy z grupy B mogą pomóc w zmniejszeniu stresu fizycznego i psychicznego. Łącznie 60 uczestników badania podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała preparat o wysokiej zawartości witamin z grupy B, a druga - placebo.
Na początku badania, po 30 dniach, a następnie po 90 dniach wszyscy uczestnicy zostali zbadani przez naukowców oraz przeprowadzono z nimi wywiady. Jednocześnie naukowcy prosili uczestników o oszacowanie obciążenia pracą, ocenę nastroju, a także lęków i zmartwień. Skutek? Po 30 dniach poziom stresu w grupie przyjmującej witaminy zmniejszył się o 20% zarówno według uczestników badania, jak i według obserwacji naukowców. W grupie otrzymującej placebo nie nastąpiły żadne znaczące zmiany.
Szczególnie seniorzy mają problemy z pokryciem dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B w pożywieniu. Jeśli chcesz pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B jedynie z pożywienia, warto sięgnąć po tłuste ryby, takie jak makrele lub śledzie, wątróbkę, orzechy i żółtko jaj.
W przeciwnym przypadku można również sięgnąć po gotowy preparat z drogerii. Można to robić samodzielnie, ponieważ witaminy z grupy B należą do witamin najniższego ryzyka. Ponieważ wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, bardzo dużo wydalamy z moczem. Przedawkowanie, prowadzące do skutków ubocznych, takich jak uczucie gorąca lub nudności, jest możliwe tylko w przypadku witamin B3, B5 i B6, ale tylko jeśli przyjmujemy olbrzymie dawki wyrażone w gramach, których nie znajdziemy w dostępnych na rynku preparatach złożonych. Witamina B2 zabarwia mocz na kolor jaskrawożółty. Nie jest to oznaką niebezpiecznego działania niepożądanego, ale jedynie wskazuje na nadmiar witaminy wydalanej z moczem.
Stały stres może również prowadzić do wyczerpania, zmniejszenia wydajności i apatii, jak również do poważnej choroby. W takim wypadku witaminy z grupy B pomogą odzyskać siłę. W ramach tzw. metabolizmu grup jednowęglowych, witaminy te są niezbędne do tworzenia produktów metabolicznych, które z kolei wytwarzają energię i dbają o wydajność organizmu. Krótka, czterotygodniowa kuracja kompleksowym preparatem witamin z grupy B pomoże w powrocie do formy.