Oliwa z oliwek chroni serce przed zanieczyszczonym powietrzem w wielkich miastach

Oliwa z oliwek chroni serce przed zanieczyszczonym powietrzem w wielkich miastach

Beate Rossbach

17 października 2020

Spaliny samochodowe oraz wyziewy z kominów fabrycznych czy pieców grzewczych szkodzą sercu i naczyniom. Badania wykazały, że np. osoby mieszkające przy ulicach o dużym natężeniu ruchu charakteryzują się dwukrotnie wyższym ryzykiem udaru mózgu lub zawału serca.

Oliwa z oliwek chroni serce przed zanieczyszczonym powietrzem w wielkich miastach

Ale jak właściwie chronić się przed niebezpiecznymi miejskim powietrzem? Odpowiedzi na to pytanie udzielono na łamach magazynu specjalistycznego Enviromental Health Perspectives w listopadzie 2015 roku. Amerykański Urząd ds. Ochrony Środowiska w Triangle Park w Karolinie Północnej zaprosił do badania 42 uczestników, którzy w warunkach laboratoryjnych wdychali sztuczną mieszankę pyłów. Połowa z nich przez 4 tygodnie poprzedzające test przyjmowała codziennie 3 g oliwy z oliwek, druga połowa stanowiła grupę kontrolną. W teście prowokacyjnym znacznie lepiej wypadła grupa pierwsza: pod wpływem pyłu ciśnienie ich krwi nie wzrastało tak bardzo jak w grupie drugiej, naczynia pozostały elastyczniejsze, również krzepliwość krwi była mniejsza. Wszystkie te czynniki obniżają ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Beate Rossbach radzi: Użyta w badaniu ilość oliwy z oliwek odpowiada mniej więcej 1 pełnej łyżce. Możesz oczywiście spożywać więcej – również do gotowania i smażenia, do sałatek oraz do pysznych przystawek.

Słowa kluczowe:
oliwaoliwkismog

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel