Życie w ruchu oznacza wolniejsze starzenie

Życie w ruchu oznacza wolniejsze starzenie

Anna Gardyniak

18 września 2018

Ciało amatorów sportu działa na starość podobnie jak u młodych ludzi – wynika z brytyjskiego badania. Seniorzy, którzy nie boją się wysiłku, mieli znakomicie działające mięśnie, układ odpornościowy i hormonalny, a także bardzo dobry poziom cholesterolu i zdrową ilość tkanki tłuszczowej.

Życie w ruchu oznacza wolniejsze starzenie

Naukowcy z University of Birmingham i King’s College London sprawdzili stan zdrowia starszych osób, które przez większość życia ćwiczyły. Chcieli się dowiedzieć, jak ruch wpływa na starzenie. W badaniu wzięło udział 125 amatorów i amatorek kolarstwa w wieku od 55 do 79 lat. Aby zakwalifikować się do projektu, mężczyźni musieli przejechać 100 km w 6,5 h, a kobiety – 60 km w 5,5 h. Ochotnicy przeszli następnie serię testów. Ich wyniki naukowcy porównali z wynikami badań zdrowych osób nieuprawiających sportu, w wieku od 57 do 80 lat oraz od 20 do 36 lat.

Regularny ruch w ciągu życia owocuje wyjątkowymi korzyściami na starość – pokazują rezultaty. Po pierwsze, u ćwiczących seniorów badacze nie zauważyli spadku masy i siły mięśni. Nie wzrósł też u nich poziom cholesterolu ani nie zwiększyła się ilość tkanki tłuszczowej. U mężczyzn utrzymało się wysokie stężenie testosteronu, co sugeruje, że uniknęli oni większości skutków „męskiej menopauzy”. Autorów badania szczególnie zaskoczył jednak inny wynik. Otóż u kolarzy młodość zachował także układ immunologiczny.

Słowa kluczowe:
kondycja fizycznasenior

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów