Joga a trening powięzi? Ważne informacje

Joga a trening powięzi? Ważne informacje

Inge Schoeps

8 stycznia 2019

Przeczytaj, jak dzięki jodze można bez dodatkowych pomocy delikatnie rozciągnąć i wygładzić powięzi.

Joga a trening powięzi? Ważne informacje

   Brak bólu jest ważny, abyśmy dobrze się czuli, mieli odpowiednią kondycję i byli zdrowi. Jednak wiele osób cierpi na długotrwałe napięcia i bóle pleców. Przez długi czas lekarze i fizjoterapeuci upatrywali przyczyn napięcia w mięśniach. Dziś wiemy, że oprócz właściwej postawy ciała, ogromne znaczenie mają tak zwane powięzi, czyli mniej nam znane osłony mięśni. Napięcie i bóle ustępują, gdy właściwie zajmiemy się powięziami. U młodych osób powięzi są zwykle jeszcze elastyczne i poszczególne włókna przebiegają, równo do siebie przylegając. Wypadki, nadmierne obciążenia i stres wpływają nie tylko na nasze mięśnie, lecz również na powięzi. Układają się wtedy one w sposób nieuporządkowany, a skutki ruchu przy posklejanych, „skołtunionych” powięziach pojawiają się bardzo szybko. Zakres ruchomości zmniejsza się, pojawia się ból i osłabienie mięśni. Zamiast godzić się na ten stan, należy podjąć świadome kroki w celu przywrócenia elastyczności i prawidłowego ułożenia powięzi.

WAŻNE

Czym są powięzi?

Powięzi to anatomiczne struktury utrzymujące spójność całego ciała. Dlaczego? Przypominają one sieć otaczającą poszczególne mięśnie i grupy mięśni. Łączą się ze sobą w całym ciele. Działają jak łożysko ślizgowe zbudowane z tkanki łącznej, dzięki któremu skurcze mięśni mogą przebiegać prawidłowo. Jednocześnie stanowią dopełnienie narządów zmysłów, koordynując ruchy ciała. Z najnowszych badań wiemy, że powięzi zawierają liczne zakończenia nerwowe i receptory. Dzięki temu dostarczają ważnych informacji o rodzajach i kierunkach ruchów, a także o bólu.

 

Joga jako trening powięzi

Według badania na skuteczny trening powięzi składają się następujące elementy:

  • łagodne, płynne rozciąganie wszystkich mięśni,

  • dynamiczne ćwiczenia, które łączą w sobie rozciąganie i wzmacnianie (na przykład pulsowanie, wymachy, podskoki).

Trening powięzi

Najprostsza wersja treningu powięzi za pomocą jogi to Powitanie Słońca, które znajdziesz na plakacie XXL w numerze wprowadzającym. W czasie ćwiczeń rozciągniesz powięzi z przodu i z tyłu ciała.

Moja rada! Dobrze byłoby przyjąć wybraną pozycję, krótko ją utrzymać, a następnie wielokrotnie wykonać ruchy pulsujące. Dzięki temu wygładzisz i wyćwiczysz powięzi za pomocą pozycji znanych z jogi.

Możesz na przykład w pozycji wojownika, z rękami wyciągniętymi w górę (Virabhadrasana), kołysać tułowiem do tyłu lub, jeśli stoisz stabilnie, wielokrotnie przesuwać tułów do przodu i z powrotem. Jeśli to możliwe, kołysz również rękami. To rozciąga powięzi ramion. Dla wszystkich, którzy muszą spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej lub cierpią na częste bóle pleców, odpowiedni będzie skłon do przodu z szeroko rozstawionymi nogami (Prasarita Padottanasana) i różne jego warianty. Ta pozycja rozciągnie i właściwie ułoży powięzi pleców i boków ciała, jednak przed jej wykonaniem należy wykluczyć dolegliwości takie jak wypadający dysk i stany zapalne.

Skłon do przodu z szeroko rozstawionymi nogami (Prasarita Padottanasana): Stań prosto na macie. Ustaw nogi szeroko i skieruj pięty lekko na zewnątrz. Zwróć uwagę na dociśnięcie zewnętrznych boków stóp do podłogi. Podczas wdechu unieś ręce i rozstaw je na boki. Pomimo wykonywanych ruchów głowa i plecy powinny tworzyć linię prostą. Podczas wydechu opuść tułów do przodu. Połóż obie dłonie na podłodze.

Wariant 1: W tej pozycji przyciągnij głowę do klatki piersiowej, by plecy zaokrągliły się, tworząc koci grzbiet. Wróć do pozycji wyjściowej i oddychaj.

Skłon ze skrętem (Parivrtta Padottanasana): Połóż lewą rękę na podłodze, w równej odległości od stóp, nieco do przodu względem nich. Wywierając nacisk dłonią, obróć tułów w prawo, a następnie wyprostuj prawą rękę i skieruj ją na sufit. Patrz za prawą rękę, w górę. Obróć głowę tylko na tyle, na ile możesz to swobodnie zrobić. Wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę.

Wariant 2: Połóż lewą dłoń na prawej kostce od zewnętrznej strony, obróć tułów w prawo i analogicznie ułóż prawą dłoń na lewej kostce. Powtórz ten obrót kilka razy, spokojnie przy tym oddychając.

Słowa kluczowe:
jogaterapia powięziowa

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów