Wiele osób obawia się choroby Alzheimera, ale jednocześnie uważa, że nie da się jej zapobiec. Zaprzeczeniem takiego fatalistycznego podejścia jest wynik badań fińskich naukowców z Instytutu Zdrowia w Helsinkach, który opublikowano w magazynie specjalistycznym The Lancet.
W badaniu wzięło udział 1260 mężczyzn i kobiet w wieku między 60 a 77 lat. Wstępne testy wykazały, że osoby te charakteryzują się wysokim ryzykiem zachorowania do demencję. Połowa z nich została poddana programowi profilaktycznemu, który składał się z następujących elementów: doradztwo żywieniowe (redukcja nadwagi, niskotłuszczowa i bogata w substancje witalne dieta), ruch (trening siłowy i ćwiczenia z aerobiku) oraz treningu umysłowego przy komputerze. W porównaniu z grupą kontrolną program ten pozwolił na poprawę funkcji mózgu, takich jak rozumienie i myślenie o 83%, a pamięć roboczą nawet o 150%.
Beate Rossbah radzi: Przed mózgiem ciągle należy stawiać nowe wyzwania. Krzyżówki i codzienna gazeta to za mało. Warto również poświęcić nieco czasu na trening umysłowy przed komputerem oraz gry zespołowe. Zamiast oglądać telewizję, korzystaj z własnej mowy: odwiedzaj wieczorki dyskusyjne, oddaj się pracy na rzecz stowarzyszenia, ucz się języków obcych, pisz wiersze i krótkie historyjki, nie trać ciekawości świata. W podróży szukaj okazji do rozmowy z innymi ludźmi.