Zapominanie – powód do zmartwienia czy normalne zjawisko?

Zapominanie – powód do zmartwienia czy normalne zjawisko?

Dr Markus Numberger

30 października 2021

Każdemu z nas zdarzy się być roztargnionym. Szukasz po całym domu pilota, a on leży cały czas na stoliku koło kanapy. Eksperci mówią, że takie zdarzenia są nieszkodliwe, ale inne luki w pamięci mogą być rzeczywiście powodem do zmartwienia. Tu dowiesz się, jak je rozróżniać.

Zapominanie – powód do zmartwienia czy normalne zjawisko?

Chcesz zadzwonić do przyjaciela, ale nie pamiętasz jego numeru telefonu

Werdykt: to normalne

Nasza pamięć przypomina ścieżki na łące. Im częściej ich używamy, tym bardziej są ukształtowane. Ponieważ prawdopodobnie nie dzwonisz zbyt często do przyjaciela, masz zapisany jego numer na kartce lub zachowany w telefonie. To normalne, że nie możesz sobie go przypomnieć.

Gubisz się w drodze do pracy lub na innej znanej trasie

Werdykt: to nie jest normalne

Problemy z orientacją w nieznanej okolicy nie są powodem do zmartwienia. Ale to, że nagle nie rozpoznajesz znanej trasy, może wskazywać na zaburzenia pamięci przestrzennej. Jest to symptom niepokojący. Problemy z pamięcią przestrzenną są często wczesną oznaką choroby Alzheimera.

Nie potrafisz znaleźć kluczy i przez to się spóźniasz

Werdykt: to normalne

Tu nie chodzi tak naprawdę o problemy z pamięcią, ale raczej o deficyt uwagi. Stres, zdenerwowanie, nawał obowiązków może sprawić, że z twojej pamięci znikają fakty, które później przypominasz sobie bez trudu. Po prostu twoje myśli były zajęte czym innym, kiedy poprzedniego dnia kładłaś/kładłeś gdzieś klucze. Twój mózg nie miał szansy na zapamiętanie tego miejsca. Skojarzysz to dopiero wtedy, gdy klucze znajdziesz.

Nie przypominasz sobie drogi do domu

Wyrok: to jest normalne

Czy to czasowa amnezja? W żadnym wypadku. To także brak koncentracji. Jeżeli jest to czynność rutynowa, jak np. jazda zawsze tą samą trasą, mózg „załatwia” ją prawie nieświadomie i dlatego jej nie pamiętasz. Być może w czasie jazdy słuchasz radia, błądzisz gdzieś myślami lub zastanawiasz się nad czymś intensywnie. W każdym razie nie koncentrujesz się na samej jeździe. Zasadniczym zagrożeniem jest tu nie zapominanie, ale brak koncentracji podczas jazdy, co przedłuża czas reakcji.

Nie pamiętasz, gdzie jest zaparkowany samochód

Werdykt: to zależy od…

Jeżeli zdarza się to sporadycznie, nie musisz się denerwować. Pomyśl, jak często parkujesz tam, gdzie jest miejsce, więc można się pomylić. Jeżeli jednak nie możesz znaleźć samochodu częściej niż raz lub dwa w miesiącu, to może wskazywać na problemy z pamięcią przestrzenną, czyli wczesną oznaką choroby Alzheimera. To jest ważne szczególnie wtedy, gdy zjawisko wystąpiło w ostatnim czasie częściej. Nagłe zaburzenia pamięci powinny być sygnałem ostrzegawczym mocniejszym niż stopniowy rozwój tego problemu.

Nie znajdujesz w pamięci odpowiedniego słowa

Werdykt: to zależy od…

Wszyscy znamy sytuację, kiedy mamy jakieś słowo na końcu języka, ale nie potrafimy go wypowiedzieć. Jeżeli dane pojęcie nie było przez ciebie używane długi czas, kręte ścieżki prowadzące od tego szczegółu, od mózgu do świadomości mogą trochę się zatrzeć. Stres dodatkowo pogłębia to zjawisko. Dlatego słowa przypominają się później, kiedy presja się zmniejsza. Jeżeli jednak zapominasz często nazwy zwykłych rzeczy, musisz porozmawiać z lekarzem. Może chodzić o zaburzenie pamięci werbalnej, które również jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym dla choroby Alzheimera.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów