Zastosowanie aromatycznie pachnących substancji roślinnych w celach leczniczych jest metodą bardzo starą, a mimo to wciąż aktualną. Zaskakujące efekty aromaterapia przynosi w zwalczaniu depresyjnych nastrojów.
Terapia o długiej tradycji
Już starożytnym Egipcjanom znane było lecznicze działanie olejków roślinnych, na Zachodzie natomiast przede wszystkim w klasztorach kultywowano sztukę leczenia ekstraktami roślinnymi. W późniejszych czasach buteleczka z solą zapachową była na obowiązkowym wyposażeniu każdej szlachetnej damy – przydawała się przy niedyspozycjach i omdleniach.
Po XVIII wieku nastąpił odwrót w kierunku chemii, a leczenie esencjami roślinnymi popadło w zapomnienie. Dopiero w XX wieku aromaterapia przeżyła swój renesans. Francuski chemik René-Maurice Gatteforce zaczął eksperymentować z olejkami zapachowymi i w 1936 roku opracował termin „aromaterapia”, określający zastosowanie esencji zapachowych w celach leczniczych. W czasach obecnych aromaterapia cieszy się bardzo dużą popularnością.
Aromatyczna kąpiel na ponury nastrój

Potrzebujesz:
- 3 krople olejku lawendowego,
- 2 krople olejku bazyliowego,
- 2 krople olejku geraniowego,
- 1/4 filiżanki miodu.
Przygotowanie:
Dokładnie wymieszaj olejki z miodem i dodaj uzyskaną mieszankę do ciepłej kąpieli. Spędź w wannie 20-30 minut.
Z nosa prosto do układu nerwowego
Działanie zapachów na nastrój i samopoczucie jest znane z doświadczenia każdemu człowiekowi. Wonie dotykają psychikę bezpośrednio i mogą wywoływać zarówno korzystne, jak i niekorzystne nastroje.
Aromaterapia służy przede wszystkim samopoczuciu psychicznemu. Gdy się poprawia, łatwiej również o pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Zasadniczą rolę odgrywają tutaj olejki eteryczne. Uważa się je za esencję roślin i – pomimo że zaliczane do olejów – wcale nie są tłuste.
Te produkowane przez rośliny substancje zapachowe są raczej lotne i szybko parują. Przy ich pomocy rośliny zachęcają korzystne dla siebie owady, odstraszając jednocześnie te niechciane.
U ludzi olejki eteryczne trafiają do jamy nosowej i są odbierane przez receptory węchowe, które następnie przekazują je do odpowiednich obszarów w mózgu.
Zapachy mogą powodować uwalnianie hormonów szczęścia
Bezpośrednie połączenie nosa z mózgiem jest możliwe z tego względu, że nabłonek węchowy w nosie zbudowany jest z komórek układu nerwowego. Po trafieniu do mózgu bodźce zapachowe mogą pobudzać wydzielanie neurotransmiterów – noradrenaliny i serotoniny, co prowadzi do produkcji hormonów szczęścia – endorfin.
Kominek zapachowy
Kilka kropli wybranego olejku w kominku zapachowym wystarczy, by roztoczyć w pomieszczeniu antydepresyjne esencje.
Endorfiny wydzielone wskutek działania olejków eterycznych...
- generują radosny nastrój,
- dbają o dobre ogólne samopoczucie,
- odpędzają smutne myśli.
Dzięki wyborowi odpowiednich olejków możliwa jest zatem zmiana nastroju na pozytywny. Nie każdy reaguje jednak na działanie olejków tak samo, gdyż każdy kojarzy zapachy z własnymi wspomnieniami.
Zapachy i wspomnienia
Znasz to uczucie, kiedy czujesz jakiś zapach i oto przed oczami stają Ci konkretne wydarzenia lub osoby? Typowy zapach kremu do opalania kojarzysz z urlopem, a cynamon i wanilię ze świętami w czasie Twojego dzieciństwa. Od razu czujesz się lepiej, gdy zapach przywraca przyjemne wspomnienia.
Ma to związek z faktem, iż układ limbiczny – ośrodek w mózgu, w którym powstają uczucia i są wydzielane endorfiny – jest odpowiedzialny także za przechowywanie wspomnień.
W zależności od tego, jakie skojarzenia między zapachami a wspomnieniami zostały w nim zapisane, będziesz indywidualnie reagować na konkretne wonie.
Wybierz zapach, który lubisz
Nawet, jeśli lawenda jest jednym z olejków eterycznych, które poprawiają nastrój, wcale nie wpłynie na Ciebie korzystnie, jeśli przypomina Ci on np. ciocię Stasię, której nie cierpisz.
Aby pozbyć się depresyjnego nastroju i się rozweselić, musisz korzystać z zapachu, który będzie Ci się kojarzył z przyjemnymi wydarzeniami lub ludźmi, których lubisz.
Oprócz tych zapisanych w „pamięci emocji” zapachów przy leczeniu depresyjnych nastrojów pomocne są również te wonie, co do których badania potwierdziły korzystny wpływ na nastrój – pod warunkiem, że żaden z tych zapachów nie wzbudza w Tobie przykrych wspomnień.
Chemiczne olejki zapachowe nie wykazują działania terapeutycznego
Całkowicie naturalne olejki eteryczne nie są tanie. Niektórzy myślą, że dostępne za kilka złotych identyczne z naturalnymi lub syntetyczne olejki wykazują takie samo działanie. To niestety jednak tak nie działa.
Działanie całkowicie naturalnych olejków eterycznych możliwe jest dzięki połączeniu zawartych w nich związków, a sam olejek składa się również z wielu substancji.
Syntetycznie wyprodukowane olejki aromatyczne często uzupełniane są pochodnymi ropy naftowej. O ile można dzięki nim uzyskać piękny zapach w pomieszczeniu, to nie można oczekiwać leczniczych efektów.
Wiele możliwości zastosowania
Klasycznie możesz zastosować olejki eteryczne w kominku zapachowym, którego miseczka podgrzewana jest przez zapaloną pod nią świeczkę. Dobrą alternatywą jest również – biorąc pod uwagę nadchodzącą chłodną porę roku – aromatyczna kąpiel. Dodaj po prostu kilka kropli wybranego olejku do pełnej wody wanny i relaksuj się w niej przez kwadrans.
Trzecia możliwość to kamienie zapachowe, które można kupić w sklepach z żywnością ekologiczną. Kamienie z gipsu, ceramiki czy gliny charakteryzują się porowatą powierzchnią i dobrze wchłaniają olejki eteryczne. Zaleta: kamienie zapachowe możesz ułożyć w dowolnym miejscu. Niepotrzebne są żadne świeczki. Zasięg emitowanego przez nie zapachu jest jednak około 1 metr mniejszy, jak w przypadku świeczki.
Olejki, dzięki którym pozbędziesz się ponurego nastroju

Nerola
Do typowych, silnie działających na psychikę esencji aromaterapeutycznych należy pozyskiwany z gorzkiej pomarańczy olejek neroli. To wspaniały środek antydepresyjny, który łagodzi lęki i uchodzi za naturalny środek sedatywny.
Lawenda
Olejek eteryczny działa nie tylko uspokajająco przy nerwowości, rozdrażnieniu i złości, lecz rozwiewa także melancholijny nastrój i stany depresyjne. Można wzmocnić to działanie, stosując równocześnie olejek neroli i bergamotowy.
Jaśmin
Zapach jaśminu wpływa szczególnie na sferę emocjonalną. Łagodzi lęki, wzmacnia zaufanie sobie samemu i oddala pesymizm.
Bergamotka
Olejek eteryczny z należącej do rodziny owoców cytrusowych bergamotki pomaga przy huśtawkach nastroju, stresie i napięciu emocjonalnym. Zastosowany w kominku zapachowym wykazuje działanie uspokajające i rozweselające.
Bazylia
Zapach tej śródziemnomorskiej rośliny przypomina większości ludzi o słońcu i smakowitych letnich potrawach. Dlatego olejek bazyliowy poprawia nastrój.
Geranium
Eteryczny olejek geraniowy odpręża w przypadku obciążeń psychicznych i podnosi nastrój w chwilach zniechęcenia i wyczerpania.