Przedstawiamy 5 produktów spożywczych, o których nie pisaliśmy dotychczas w wyczerpujący sposób. Względem wszystkich z nich istnieją dowody naukowe na korzystny wpływ na funkcje kognitywne.
1. Awokado – zawiera bardzo wartościowe, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, E i K, a ponadto kwas foliowy, a przy tym tylko niewiele cukru. Awokado poprawia przepływ krwi do mózgu, a wraz z tym wszelkie funkcje kognitywne, w szczególności pamięć i koncentrację. Awokado wpływa również korzystnie na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ponieważ jednak 100 g tego owocu zawiera od 15 do 25 g tłuszczu, jest to prawdziwa bomba kaloryczna.
2. Jajka – zawarta w żółtku cholina to substancja wyjściowa dla wielu substancji o istotnym znaczeniu dla mózgu. Mowa tutaj o acetylocholinie, ważnym neuroprzekaźniku oraz fosfatydylocholinie, podstawowym składniku błon komórek nerwowych. Dlatego też obecnie jajka uchodzą za produkt spożywczy znacznie poprawiający pamięć.
3. Szpinak i inne warzywa zielone – osoby „trawożerne” charakteryzują się lepszą pamięcią długotrwałą, lepszą zdolnością uczenia się, a w późniejszym wieku wykazywały mniej uszkodzeń mózgu. Takie działanie ochronne wiąże się przede wszystkim z wysoką zawartością witaminy K w tym warzywach, która to witamina ma właśnie poprawiać zdolność uczenia się. Zawarte w warzywach karotenoidy mają pomagać w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym. Zielone warzywa są ponadto bogate w witaminę E i kwas foliowy, które zapobiegają utracie pamięci i zdolności kognitywnych.
4. Produkty pełnoziarniste – produkty pełnoziarniste zawierają między innymi witaminę B6, kwas foliowy (zwany wcześniej witaminą B9) oraz witaminę B12. Witaminy te uchodzą za silną broń w walce ze chorobą Alzheimera..
5. Pomidory – zawarty w pomidorach likopen obniża między innymi stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, który jest czynnikiem ryzyka miażdżycy tętnic i chorób układu krążenia.