Częstsze sięganie po przekąski wiąże się ze złym zaplanowaniem posiłków oraz nieregularnością w jedzeniu. Dlatego odpowiedni plan dopasowany do stylu życia naprawdę pomoże wyeliminować pojadanie. Jak zrobić taki plan? Od czego zacząć?
Zastanów się ile posiłków dziennie jesteś w stanie jadać oraz ile masz czasu na ich przygotowywanie. Najbardziej optymalną liczbą są cztery w ciągu dnia. Można też jadać pięć, jeśli masz czas na gotowanie. Rozpisz na kartce godzina po godzinie cały swój plan dnia oraz tygodnia. Zaznacz pory posiłków oraz czas na gotowanie. Na kolejnej kartce rozpisz jadłospis tygodniowy, co będzie na obiad, śniadania, przekąski i kolacje. Dzień wcześniej zaplanuj zakupy – najlepiej zrób listę i po prostu trzymaj się planu. Regularne posiłki spowodują, że uczucie głodu będzie kontrolowane i będzie pojawiało się w porze kolejnego posiłku.
Jeśli masz problem z pojadaniem przy konkretnej czynności, np. podczas pracy przy komputerze, w trakcie jazdy samochodem, to dobrym pomysłem będzie noszenie przy sobie paczki surowych orzechów, np. nerkowców czy laskowych i jedzenie ich zamiast chipsów czy paluszków.
Zrób listę zdrowych przekąsek, które uwielbiasz i przygotowuj sobie je w formie podwieczorków – zdrowe dogadzanie sobie również pomoże w walce z niezdrowym podjadaniem. Dobrym pomysłem na przekąski są koktajle na bazie kefiru lub mleka roślinnego z dodatkiem owoców i orzechów, sałatki owocowe, mieszanki owoców z orzechami lub świeże owoce.