Czego nie lubi twój mózg?

Czego nie lubi twój mózg?

Karolina Wojtaś

28 marca 2021

Wiemy, że wątroba „nie przepada” za alkoholem, żołądkowi nie służą potrawy kwaśne, pikantne oraz wysoko przetworzone, a sercu możemy zaszkodzić fastfoodami. Ale co z mózgiem?

Czego nie lubi twój mózg?

Czego nie lubi ten dyskretny, bo niedemonstrujący żadnych dolegliwości, a jednocześnie najważniejszy organ w naszym ciele? Warto to wiedzieć, ponieważ zadbany mózg to gwarancja zdrowia, sprawnego umysłu do późnej starości i świetnego samopoczucia.

● Zbyt krótkiego i za długiego snu – z badań Michele Bellesi z Universita Politecnica delle Marche w Ankonie wynika, że przewlekły brak snu może doprowadzić nawet do tego, że mózg zacznie… sam się „zjadać”. Ale z drugiej strony przekroczenie optymalnej porcji snu źle wpływa na funkcje poznawcze, w tym na formułowanie wypowiedzi, manipulowanie informacjami czy odkrywanie złożonych wzorców.

● Soli w diecie – nikogo nie trzeba przekonywać, że nadmiar soli w diecie nie służy organizmowi. Czy jednak wiesz, że może on nawet przyczynić się do zwiększenia ryzyka demencji? Ogranicz ilości soli, którą dodajesz do posiłków. I dokładnie czytaj etykiety produktów przed zakupem – zaskoczy cię, do jak wielu z nich dodawana jest sól.

● Cukru w diecie – najnowsze badania na świniach wskazały, że nadwyżka cukru w diecie zmienia chemię w mózgu i to już po 12 dniach. Precyzując, tak krótki okres wystarczy, aby doszło do zmian przetwarzania dopaminy i opioidów – innymi słowy, już po kilkunastu dniach cukier zaczyna nas uzależniać.

   ● Samotności – kolejną rzeczą, za którą nie przepada ludzki mózg, jest samotność. Eksperymentowi poddano dwie grupy ludzi – jedna utrzymywała liczne relacje z innymi, w drugiej znajdowali się ludzi samotni. Po podłączeniu badanych do EEG okazało się, że mózgi samotników o wiele szybciej i intensywniej reagują na słowa, które wiązały się zagrożeniem.

Więcej Artykułów