Jeżeli na dźwięk słowa „fizjoterapia” w połączeniu z bólami pleców w pierwszej chwili myślisz o gimnastyce leczniczej, to wszystko się zgadza. Rzeczywiście, ta specjalna terapia ruchu prędzej czy później znajduje zastosowanie przy prawie wszystkich formach problemów pleców.
I zresztą bardzo dobrze, gdyż bóle pleców zawsze są rezultatem niedostatecznej aktywności fizycznej lub jednostronnego obciążenia organizmu. A temu najlepiej przeciwdziałać przy pomocy ruchu i wzmacniania odpowiednich partii mięśni.
Terapia ciepłem pozwala na skorzystanie z rozluźniającego działanie ciepła: rozszerza naczynia krwionośne, poprawia dzięki temu przepływ krwi i rozluźnia skurczone mięśnie. Jest to skuteczne przede wszystkim przy bólach pleców, które stały się przewlekłe z powodu artrozy lub powstały w wyniku napięcia mięśni z powodu stresu.
W tym celu fizjoterapeuta przed masażem stosuje zazwyczaj okład typu fango, ciepłe powietrze, światło podczerwone lub ultradźwięki. Samodzielnie można korzystać z ciepła pod gorącym prysznicem lub w gorącej kąpieli, podobnie jak w saunie czy korzystając z poduszki elektrycznej albo poduszki wypełnionej ziarnami lub pestkami, ciepłych okładów i wcierek. Ważne jest, aby nie stosować ciepła przy ostrych stanach zapalnych, gdyż mogłoby to nasilić dolegliwości bólowe.
Krioterapia opiera się na przeciwbólowym działaniu zimna. Przy bólach spowodowanych przez stan zapalny zimno pomaga często lepiej niż ciepło. Powoduje blokadę receptorów, naczynia krwionośne ściągają się, a ukrwienie pracuje słabiej. Wszystko to razem wykazuje działanie znieczulające. Zimno można z łatwością stosować samodzielnie, korzystając z gotowych okładów chłodzących, kostek lodu czy po prostu zamrożonych warzyw wyjętych z zamrażarki. Ważne jest, aby źródło zimna zawsze owinąć cienkim ręcznikiem. W przeciwnym razie może dojść do odmrożenia zewnętrznych partii skóry.
Zwłaszcza przy dotkliwych ostrych bólach pleców masaże są doskonałym środkiem pozwalającym na rozluźnienie napiętych mięśni i złagodzenie bólu. Uciskanie i ściągnięcie pobudza metabolizm i pomaga pozbyć się stwardnień. Ukierunkowany masaż powięziowy lub tkanki łącznej sprawdził się jako skuteczny środek przeciwko bólowi pleców.
TENS to urządzenie kierujące impulsy elektryczne na obszary ciała dotknięte bólem. Zadaniem tego urządzenia jest przerwanie przekazywanie informacji z receptorów do mózgu, a co za tym idzie – zmniejszenie postrzegania bólu. Skuteczność tej metody nie została potwierdzona naukowo, jednak zwłaszcza pacjenci o niespecyficznych bólach pleców chwalą sobie jej zastosowanie.