Ogrodnictwo – klasyka bólu pleców par excellence. Nic dziwnego, ponieważ niezależnie od tego, czy pierzesz, sadzisz czy grabisz, zazwyczaj robisz to wszystko w pozycji pochylonej lub na kolanach – jest to postawa, która zbytnio obciąża plecy. Jest jednak inny sposób: ogrodnictwo przyjazne dla zdrowia jest bowiem zdecydowanie możliwe.
Dla wielu ludzi praca w ogrodzie jest sposobem na relaks po pracy zawodowej. Podczas gdy to ostatnie odbywa się zazwyczaj w pozycji siedzącej i jest bardziej wymagające dla umysłu, ogrodnictwo pozwala na ruch i aktywność fizyczną.
Niestety, ale kopanie, sianie i pielenie w ogrodzie powoduje u wielu osób bóle pleców. Jest to zazwyczaj spowodowane nieprawidłową postawą ciała. Obserwuj siebie podczas pracy przy grządkach: klękasz, a następnie pochylasz się do przodu, wyginając kręgosłup. Do tego dochodzą nieprawidłowo zaplanowane ruchy, gdy trzeba przenosić ciężkie doniczki lub worki z ziemią.
Aby praca w ogrodzie była również przyjemnością dla pleców, należy świadomie zwracać uwagę na ruchy wykonywane podczas niej. Obserwuj siebie: kiedy się garbisz? Następnie spróbuj inaczej uklęknąć i pracować z wyciągniętym kręgosłupem. W ten sposób odciążysz plecy.
Czy musisz nosić ciężkie rzeczy? Oczywiście nie zawsze da się tego uniknąć, ale możesz ułatwić swojemu kręgosłupowi pracę. Na przykład powstrzymaj się od przeciągania worka z ziemią doniczkową po ogrodzie. Zamiast tego użyj małego wiadra, aby wydobyć ziemię z worka w porcjach. Być może będziesz trzeba częściej chodzić, ale dzięki temu oszczędzisz swój kręgosłup. Jeśli nie jest to możliwe, należy nosić torby z pomocą drugiej osoby. Podczas wykonywania tej czynności należy pamiętać, aby nie podnosić ciężaru tak, by siła wychodziła z pleców, lecz zgiąć kolana i przenosić ciężar z prostymi plecami.
Przyjazne dla pleców narzędzia są teraz dostępne również w ogrodnictwie. Krótkie uchwyty można zastąpić długimi uchwytami teleskopowymi. Możesz nawet pielić rabaty kwiatowe na stojąco. Upewnij się, że dostosowałeś te uchwyty do swojego wzrostu. W ten sposób można pracować w pozycji pionowej. Ważne jest również, aby narzędzia ogrodowe były jak najlżejsze. Zrezygnuj z ciężkich drewnianych uchwytów i wybierz raczej lekkie plastikowe narzędzia. Łopaty i podobne narzędzia są teraz dostępne w różnych rozmiarach. Zawsze wybieraj mniejszą wersję, np. węższe grabie lub szpadel z mniejszym ostrzem, aby nie obciążać zbytnio siebie i swojego kręgosłupa.
Pewnie jesteś podobny do mnie: zaczynasz pracę w ogrodzie i chcesz ją skończyć. Oczyszczasz więc grządki z chwastów lub malujesz altankę ogrodową. Taka długotrwała praca jest jednak bardzo obciążająca dla kręgosłupa, ponieważ przez długi czas pozostaje się w jednej pozycji. Dlatego co jakiś czas zmieniaj wykonywane zadanie na inne. Zajmij się tylko jedną małą grządką. Po usunięciu chwastów pomaluj przednią ścianę altanki. A potem możesz wyczyścić 2 z 6 krzeseł ogrodowych. Na koniec usiądź na jednym ze świeżo wyczyszczonych krzeseł i ciesz się swoim ogrodem pięknym. Możesz kontynuować prace jutro, z następną grządką i następną ścianą. W ten sposób również Twoje plecy będą mogły cieszyć się ogrodem.