Zespół badawczy dr Kim Innes z West Virginia University w Stanach Zjednoczonych zbadał działanie prostego programu medytacyjnego lub słuchania muzyki u osób starszych, dotkniętych lżejszymi problemami z pamięcią.
Jak pokazują wyniki tego badania, obie metody zmieniają określone parametry krwi (biomarkery), charakterystyczne dla choroby Alzheimera i procesów starzenia się komórek. Zmiany te wiąże się bezpośrednio z poprawą pamięci, postrzegania, jakości snu, nastroju oraz jakości życia.
Naukowcy porównali medytacje dla początkujących (Kirtan Kriya) z programem polegającym na słuchaniu muzyki. Oba programy praktykowane były przez 12 minut dziennie, przez 12 tygodni. Przed rozpoczęciem programu i po 3 miesiącach jego trwania naukowcy sprawdzili 2 parametry krwi, które mogą mieć związek z chorobą Alzheimera. Ponadto zbadano pamięć i zdolności poznawcze, a także stres, sen, nastrój i jakość życia.
Wyniki: U członków obu grup zaobserwowano znaczną poprawę w odniesieniu do zdolności poznawczych, takich jak pamięć i umiejętności społeczne, przy czym jednak medytacja przyniosła zdecydowanie lepsze efekty w odniesieniu do redukcji stresu oraz poprawy nastroju i jakości życia. Naukowcy obserwowali tę poprawę jeszcze pół roku później, czyli 3 miesiące po zakończeniu badań.