Miażdżyca mózgu – czym jest i jak się ją leczy?

Miażdżyca mózgu – czym jest i jak się ją leczy?

Karolina Wojtaś

19 kwietnia 2022

Miażdżyca mózgu jest podstępną chorobą – przez lata może nie dawać żadnych poważnych oznak, by ostatecznie doprowadzić nawet do śmiertelnie niebezpiecznego udaru. Do jakich zmian dochodzi w przebiegu tego schorzenia, jakie symptomy powinny wzbudzać nasz niepokój i czy miażdżyca mózgu jest wyleczalna?

Miażdżyca mózgu – czym jest i jak się ją leczy?

Miażdżyca mózgu – na czym dokładnie polega?

Miażdżyca mózgu to przewlekła choroba tętnic mózgowych. Jej istotą jest tworzenie się tzw. blaszek miażdżycowych, składających się z cholesterolu oraz komórek zapalnych. W następstwie tego procesu dochodzi do nacieków zapalnych oraz twardnienia i zwłóknienia tętnic. Ten stan fachowo określa się arteriosklerozą, a potocznie – właśnie miażdżycą.

Gdy tętnica traci elastyczność i zmniejsza się jej światło, przepływ krwi staje się utrudniony, w efekcie czego dochodzi do niedotlenienia tkanek. Ma to swoje konsekwencje w postaci zaburzeń neurologicznych – takich jak otępienie miażdżycowe czy poważne zaburzenia pamięci. Co jednak najbardziej istotne, jeśli wspomniane światło naczynia zmniejszy się znacznie, tj. o 70-80%, dochodzi do poważnego niedotlenienia mózgu oraz udaru, który stanowi już realne zagrożenie życia.

Przyczyny miażdżycy mózgu

Za główne przyczyny rozwoju miażdżycy mózgu uważa się:

  • wysoki poziom „złego” cholesterolu we krwi (LDL),

  • nadciśnienie tętnicze,

  • nadwagę i otyłość,

  • cukrzycę.

Istnieją również badania potwierdzające, że do powstania blaszek tętnicowych oraz stwardnienia tętnic częściej dochodzi u osób, które palą papierosy. Czynnikami ryzyka są ponadto predyspozycje genetyczne, choroby metaboliczne, dojrzały wiek (miażdżycę – nie tylko mózgu, ale i innych narządów, zazwyczaj stwierdza się u osób po 50. lub po 60. roku życia) i unikanie aktywności fizycznej. Choroba występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przy czym u panów nieco częściej.

Miażdżyca mózgu – jakie objawy mogą na nią wskazywać?

Istnieje wiele objawów miażdżycy mózgu, aczkolwiek u różnych pacjentów mogą one prezentować się inaczej. Niemniej zazwyczaj są to:

  • nawracające bóle i zawroty głowy,

  • zaburzenia równowagi,

  • zaburzenia czucia,

  • drętwienia różnych okolic ciała,

  • wiotczenie kończyn (o charakterze napadowym i przemijającym),

  • zaburzenia widzenia, nierzadko jednostronne,

  • spadek siły mięśniowej,

  • ogólne pogorszenie koordynacji ruchowej,

  • problemy z pamięcią (zwłaszcza z przyswajaniem nowych informacji),

  • problemy emocjonalne (niepokój, płaczliwość, złość).

Często zdarza się, że pacjent nie łączy wyżej opisanych objawów ze ewentualnymi zmianami miażdżycowymi i je ignoruje. W konsekwencji pierwszymi „poważnymi” symptomami zaburzenia są już te związane z udarem – niedowład kończyn, zaburzenia mowy, a także porażenia mięśni twarzy i rąk czy nóg.

Badania diagnostyczne

W celu określenia, czy u pacjenta występuje miażdżyca mózgu, a także dla oceny zaawansowania zmian, wykonuje się proste, bezbolesne badanie – USG Doppler przezczaszkowe i tętnic szyjnych.

Jako że czasem u osób starszych przeprowadzenie tego badania jest utrudnione, istnieje jeszcze jedna opcja diagnostyczna – to angiografia tomografii mózgowej albo angiografia rezonansu magnetycznego. Niektórzy lekarze wydają również skierowanie na klasyczne badanie tomografem komputerowym, które może unaocznić przebyty już udar mózgu.

Oczywiście poza badaniami obrazowymi konieczne jest sprawdzenie stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, frakcji LDL oraz HDL. Niezbędna jest także morfologia.

Czy miażdżycę mózgu można leczyć?

Leczenie miażdżycy mózgu zazwyczaj polega na dożywotnim przyjmowaniu leków rozrzedzających krew, czyli np. kwasu acetylosalicylowego czy klopidogrelu. Jeżeli zmiany w tętnicach są poważne, można też rozważyć przeprowadzenie endarterektomii, czyli zabiegu polegającego na operacyjnym usunięciu blaszki miażdżycowej. Inną opcją jest wszczepienie do tętnicy stentu – protezy naczyniowej. Są to jednak ostateczne rozwiązania.

Jednocześnie wszystkim chorym, już niezależnie od zaawansowania zmian miażdżycowych, zaleca się zdrowe odżywianie – w szczególności zrezygnowanie z potraw tłustych i ciężkich, a także ze słodyczy i alkoholu, pozbycie się nadwagi, aktywny tryb życia, rzucenie palenia oraz regularne, codzienne mierzenie ciśnienia tętniczego.

Rodzaje miażdżycy i ich objawy Miażdżyca może zaatakować różne narządy, co wiąże się z różnymi symptomami:
  • miażdżyca mózgu: zaburzenia mowy, drętwienia, zaburzenia widzenia, wrażenie falowania przedmiotów, zaburzenia równowagi,
  • miażdżyca tętnic nerkowych: niewydolność nerek, wysokie nadciśnienie,
  • miażdżyca nóg: bólu ud, łydek i stóp, skurcze, blada skóra,
  • miażdżyca tętnic brzucha: bóle brzucha, dokuczające głównie po posiłkach,
  • miażdżyca tętnic szyjnych: częste zawroty głowy, krótkotrwałe niedowłady.
W przypadku wystąpienia powyższych symptomów warto odwiedzić lekarza i przeprowadzić stosowne badania.
Miażdżyca – doniesienia z badań W 2017 roku pojawiły się doniesienia o leku, który może niemal dosłownie „roztapiać” zatory tłuszczowe w tętnicach. Preparat nazywa się Trodusquemine i stosowany jest przede wszystkim u osób chorujących na cukrzycę oraz u kobiet z rakiem piersi. Działanie leku sprawdzono na szczurach – okazało się, że nawet małe jego dawki powodują, że zawartość tłuszczu w tętnicach znacznie się zmniejszała. Obecnie nie wiadomo, na jakim etapie są kolejne testy, niemniej na ich przeprowadzenie przeznaczone zostały znaczne środki finansowe.   Także w 2017 roku w piśmie Lancet ukazała się informacja o zaskakujących wynikach badań nad możliwościami znacznej redukcji poziomu tzw. złego cholesterolu – LDL. Wcześniej obawiano się obniżać jego poziom poniżej wartości ustalonej normy z uwagi na ryzyko negatywnego wpływu na strukturę błon komórkowych oraz funkcjonowanie poznawcze pacjentów. Okazało się jednak, że poziom LDL można obniżyć nawet do ¼ „normy” i nie wiąże się to z żadnymi skutkami ubocznymi. To ogromny krok w stronę zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów